Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
İlhan Mobilya

HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI

-CAMİ, KİLİSE VE HAVRA'NIN AYNI CADDE ÜZERİNDE YER ALDIĞI, FARKLI DİNE İNANANLARIN BİR ARADA, BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞADIĞI, ''HOŞGÖRÜ KENTİ OLARAK ADLANDIRILAN HATAY'DA BU MOZAİK İFTAR SOFRALARINA DA YANSIYOR -RAMAZANDA DA AYNI SOFRAYI PAYLAŞAN MÜSLÜMAN, YAHUDİ VE HRİSTİYAN İNANCINA MENSUP ANTAKYALILAR, DÜNYAYA HOŞGÖRÜ MESAJI VERİYORLAR

HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI
HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI
HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI
HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI
HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI
HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI
HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI
Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, zengin bir tarihi ve kültürel zenginliğe sahip, cami, kilise ve havranın aynı cadde üzerinde yer aldığı hoşgörü kenti Hatay'da, bu mozaik Ramazanda kurulan iftar sofralarına da yansıyor.
     Müslüman, Hristiyan ve Musevi gibi farklı dinlerin yanı sıra sünni ve alevi gibi farklı mezheplerin mensuplarının, kapı komşusu olduğu Antakya'da, farklı dine inananlar, barış, kardeşlik ve dostluk içerisinde ''Hoşgörü kenti''nin adına yakışır bir şekilde iyi ve kötü günde olduğu gibi özel günlerini de paylaşıyorlar.
     Ramazanda, farklı dine ve mezhebe mensup insanlar aynı sofrada bir araya gelerek dünyaya hoşgörü mesajı veriyorlar.

     Hristiyan ve Museviler, Müslümanlar için önemli olan Ramazanda onların dini inançlarına saygı göstererek ve oruç tuttuklarını bilerek akşam ziyaretine giderken yanlarında iftarlık da götürüyorlar. İftar sofralarına zenginlik katmak amacıyla evlerinde özel olarak yemek pişiren Hristiyan ve Museviler, iftar saatinde kapı komşusuna bir tabak yemek göndererek ya da onlar için özel sofralar kurarak Ramazanı birlikte geçirmeye gayret gösteriyorlar.
     Bazen evlerinde bazen de bir lokantada bir araya gelen farklı dine inananlar, aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorlar.
    
     -MÜSLÜMAN, YAHUDİ, HRİSTİYAN AYNI SOFRADA-
    
     Antik Han Konuk Kültür Evi'nde bir araya gelen ve iftar sofrasını paylaşan Musevi Azra Cenudioğlu, Hristiyan Maria-Cemil Saati çifti, Alevi İbrahim İstanbullu ile Sünni olan Zenginler Mahallesi Muhtarı Mahmut Gülcü de kentte hemen hemen her gece kurulan ''Hoşgörü sofrası''nı paylaşanlar arasında yer aldılar.
     Eski Antakya'nın en eski evlerinin sıralandığı mahallelerden biri olan, Zenginler Mahallesi muhtarı Gülcü, iftar yemeğinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, kapı komşusu olan Alevi, Sünni, Hristiyan ve Musevi herkesin, komşusunun her üzüntüsüne de sevincine de ortak olduğunu, özel günlerinde de birbirlerini unutmadıklarını söyledi.
     Ramazanda diğer dine inanan komşularının kendilerine yemek getirdiğini ifade eden Gülcü, çoğu zaman da aynı sofrayı paylaştıklarını kaydetti.
     Tekstil sektöründe çalışan Musevi Azra Cenudioğlu, kentte herkesin diğerlerine hoşgörü içerisinde yaklaştığını belirtti.
     
     Musevilerin yılbaşısı olan ''Roş Aşana''dan on gün sonra ''Yom Kipur'' adını verdikleri yaklaşık 24 saat süren ve ''Kefaret günü'' olarak tabir edilen bir oruçlarının bulunduğunu vurgulayan Cenudioğlu, bu süre içerisinde kendilerinin de bir şey yiyip içmediğini kaydetti.
     Bu özel oruçlarında Müslümanların da kendilerine saygı gösterdiğini ve karşılarında bir şey yiyip içmemeye özen gösterdiğini ifade eden Cenudioğlu, aynı saygıyı kendilerinin Ramazan'da Müslümanlara gösterdiğini söyledi.
     Ev yemekleri yaparak geçimini sağlayan Maria-Cemil Saati çifti de, Hatay'da farklı ve güzel bir kültürel yapının olduğunu, herkesin birbirine kardeşçe ve dostça yaklaştığını belirtti.
    
     -MÜSLÜMANLAR, HRİSTİYANLAR İÇİN ETSİZ YEMEK YAPIYOR-
    
     Ramazanda oruç tutan Müslümanlara yemek verdiklerini, duygularına ortak olmaya çalıştıklarının altını çizen Maria Saati, bu güzelliğin tüm dünyada olması gerektiğini kaydetti.
     Hristiyanların nisan ayında ''Paskalya Bayramı''nın bulunduğunu ve bu nedenle 45 gün oruç tuttuklarını ifade eden Saati, bu oruçta hayvansal ürünler yemediklerini söyledi.
 

     Bu yıl Müslümanlarla aynı zamanda oruç tutmaya başladıkları ve 15 gün süren ''Meryem Ana Yortusu''nda da hayvansal ürünlerin yer aldığı gıdalar tüketmediklerini belirten Saati, bu dönemde Müslüman komşularının kendileri için etsiz yemek yaparak sofralarına renk ve ayrı bir lezzet katmaya özen göstermesinin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.
     İftar sofrasında yer alan Alevi İbrahim İstanbullu da her dinde farklı da olsa bir orucun bulunduğunu, kiminin hiç bir şey yemediğini kimisinin ise bazı ürünleri tüketmediğini söyledi.
     Farklı dine inanların aynı iftar sofrasında bir araya getirerek güzel tabloyu yansıtan Antik Han Konuk Kültür Evi Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülden Süner de, eski bir Antakya evini restore ederek oluşturdukları mekanda, kurdukları iftar sofralarıyla konuklarına farklı bir hizmet sunduklarını belirtti.
     Süner, işletmelerinde, kentin yöresel lezzetlerine ağırlık vermekle birlikte, farklı dine inananların damak tadlarına uygun yemeklerin de menülerinde yer aldığını bildirdi.

HATAY'DA HOŞGÖRÜ SOFRASI haberi 18.08.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık-Yaşam kategorisine Hatay  19230  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 19230
ŞehirHatay
  MOTOSİKLET KAZASI YİNE CAN ALDI
   İbrahim Karpuz yönetimindeki motosiklet, henüz bilinmeyen bir nedenle direksiyon hâkimiyetini kaybedince önce kaldırıma çarptı, ardından da önündeki minibüse arkadan vurdu. Kazada motosiklet minibüsün altına girdi, sürücüsü ağır yaralandı.       112 Acil sağlık ekipleri tarafından İskenderun Devlet Hastanesine kaldırılarak ilk müdahalesi yapılan genç motosiklet... 24.10.2016 00:00
  Hatay Asayiş 1880Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLiNCİ AŞILIYOR
  Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 2016-2017 eğitim-öğretim yılındaki "Geri Dönüşüm, Çocuklarımızın geleceğidir" projesi kapsamındaki eğitimlerini Atatürk ortaokulu (1368 öğrenciye),Namık Kemal İlkokulu’nda (189 öğrenciye) başlattı. Öğrencilere yönelik yapılan sunumda kağıt, karton, cam, metal, plastik gibi ambalaj atığı, bitkisel atık yağlar ve atık piller, elektronik atık... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 320Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ KENT MÜZESİ KURUYOR
  Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulacak Kent müzesi ile ilgili Samandağ’da bulunan tüm mahalleler ziyaret ediliyor. Müzenin önemi konusunda mahalle sakinlerinin katkı sunması için Mahalle Muhtarları bilgilendiriliyor. Arkeolog Miray Mimaroğlu ile İpek Köyü Koordinatörü Berna İleri gerçekleştirdikleri Mahalle ziyaretinde Gözene Mahalle Muhtarı Yusuf Dadük ile Sutaşı Mahalle Muhtarı Mehmet Cemali’yi Kent M&u... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 635Devamını oku
  DÖRTYOL BUSE NUR İÇİN SEFERBER OLDU
  Dörtyol Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dörtyol Belediyesi, Türkiye Kızılay Derneği, Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu ve Eğitim Kurumlarının yanı sıra vatandaşlarında kampanyaya destek verdiği kan bağışı kampanyasına yaşlı genç vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Atatürk anıtı alanı önünde Türk Kızılay’ı kan alma birimi tarafından kurulan stantlara kök hücre ve kan bağışı yapmak ve Buse Nur Kaba’ya... 24.10.2016 00:00
  Hatay Politika 565Devamını oku
  BASKETBOLCULARDAN SEZONA YORGUN BAŞLANGIÇ
  22 Ekim Cumartesi günü Adana Menderes Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Sertan Kırklar, Uygar Kurt ve Fatih Evli hakem üçlüsü düdük çaldı.  BOTAŞ-HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 76-57 Maça Bahar, Paris, Hurst, Marina ve Snytsina ilk beşiyle başlayan Hatay temsilcisi, karşılaşmanın ilk çeyreğini 23-14 geride tamamladı. İkinci periyoda savunmadaki sertliğini arttırarak başlamak isteyen mav... 24.10.2016 00:00
  Hatay Genel 630Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6565Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3920Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3645Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3165Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2770Devamını oku
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
Asayiş
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
Asayiş
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Genel
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Asayiş
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Asayiş
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çevre
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Asayiş
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Spor
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Spor
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Asayiş
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Asayiş
AK Partili gençlerden BM mesajı:
AK Partili gençlerden BM mesajı:
Yerel
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Asayiş
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Spor
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
Asayiş
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Yerel
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Yerel
Bozbağ:
Bozbağ: "Büyük camia dediğin takımından puan sildirmez"
Spor
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR