Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Ekrem Tır
Semir Eraslan
İlhan Mobilya
Başak Sürücü Kursu
Brf Treyler
Olsan Ambalaj

ANADOLU AJANSI'NDA ''GREV KARARI'' ASILDI

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşılamaması üzerine Anadolu Ajansı'nda ''grev kararı'' astı.

TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, bugüne kadar işveren ile 41 maddede anlaşma sağlandığını, 20 maddede ise uyuşmazlığa gidildiğini hatırlatarak, ''Bugün buraya grev kararı asmak bizim tercihimiz değildir'' dedi. AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi ise bu süreci barış içerisinde sonlandırmayı arzu ettiklerini bildirdi.
     Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü önünde toplanan TGS üyelerine hitaben konuşan Ercan İpekçi, bugün Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü ile 20 bölge ve büro müdürlüğünde grev kararı asarak Ajans çalışanlarının hak arayışında yeni bir sürece girdiklerini ifade etti.
     İpekçi, sendika olarak Anadolu Ajansı'nda grev kararı asma aşamasına gelmeyi hiç arzu etmediklerini, 3 Kasım 2010 tarihinden bugüne kadar işveren ile 41 maddede anlaşma sağlandığını, 20 maddede ise uyuşmazlığa gidildiğini hatırlattı. İpekçi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Bugün buraya grev kararı asmak bizim tercihimiz değildir. İşverenin uzlaşmaz tutumu bizi bu noktaya getirdi. Aynı şekilde grev uygulamasını başlatmak da bizim arzumuz olmayacaktır. Ancak işveren özlük haklarımızı yok eden ve yasal haklarımızı gasp eden uzlaşmaz tutumundan vazgeçmezse, Anadolu Ajansı çalışanları grev uygulamasını başlatmaktan da asla çekinmeyecektir. Sendika olarak işverenden gelecek görüşme çağrılarına her zaman açık olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz.''
 

     
     -AA GENEL MÜDÜRÜ BENGİ-
    
     Öte yandan, AA Genel Kurulu'nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hilmi Bengi, AA'nın personel giderlerini karşılamakta zorlandığını, Türkiye Gazeteciler Sendikası ile de toplu sözleşme görüşmelerini yürüttüklerini söyledi.
     Bengi, genel kurulun yapıldığı sırada sendikanın da grev ilan ettiğini kaydederek, şunları söyledi: ''Toplu sözleşme görüşmelerinde ne yazık ki uzlaşma sağlanamadı ve uzlaşmayı temin edemememiz sebebiyle de yasal bir süreç olarak sendika bugün itibariyle grev ilan etti. 60 günlük süre içerisinde grev her zaman için sendika tarafından uygulamaya konulabilir. Biz de yasal haklarımızı kullanmaya çalışacağız. Eğer grev oylaması talep eden çalışanlarımız olursa o istikamette grevin yapılıp yapılmamasına AA çalışanları karar verecektir.''
     Emekliliği hak etmiş personelin emekli edilmesini sağlayamadıklarını, toplu sözleşme görüşmelerinde, emekliliği engelleyen hükümlerin kaldırılması istikametinde bir çalışma sergilediklerini anlatan Bengi, ''Düşük maaş alan arkadaşlarımızın durumlarının iyileştirilmesi noktasında elimizden gelen çabayı göstermeyi arzu ediyoruz. Emekliliği hak etmiş personelin artık kuruma yük olmak durumuyla karşı karşıya olduklarını da burada tebarüz ettirmek durumundayım. Bu arkadaşlarımızın yine de herhangi bir zorlama, yer değiştirme, sürgün gibi olumsuzluklar yaşanmadan özendirici tedbirlerle emekli edilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu istikamette teşebbüslerimiz devam ediyor'' dedi.
     Hilmi Bengi, AA'da emekliliği gelen personelin kıdemi sebebiyle daha yüksek ücret alırken, diğer personelin çoğunun ücretinin düşük olduğunu, bu durumun da çalışma barışını olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi ve ''Toplu sözleşme sürecini barış içerisinde sonlandırmayı arzu ediyoruz'' diye konuştu.
    
     -GERÇEK OLMAYAN İDDİALAR-
    
     İşveren adına toplu sözleşme görüşmelerini yürüten heyete başkanlık eden AA Yönetim Kurulu üyesi Reşat Yazak da TGS Başkanı Ercan İpekçi'nin bugünkü konuşmasını ''talihsiz bir açıklama'' olarak değerlendirdi, kullandığı üslubun da müzakere adabına uymadığını söyledi. İpekçi'nin, görüşmeye katılan işveren heyetini, ''yasal hakları gaspetmek ve uzlaşmaz tutum takınmakla'' suçladığını ifade eden Yazak, şöyle konuştu:
     ''Toplu sözleşme, adından da anlaşılacağı üzere 'karşılıklı irade beyanları üzerinde pazarlık yapma' anlamına gelmektedir. Bütün sözleşmelerin mutlaka iki tarafı vardır ve sözleşmeler, tarafların uzlaşmasıyla imzalanır. Acak Sayın İpekçi, 'Teklifimizin bir virgülüne dahi dokundurtmayız' ifadesini kullanmak suretiyle uzlaşmak istemediğini açık ve seçik ortaya koymuştur. Bizim amacımız, medeni insanlara yaraşır ve yakışır şekilde, son ana kadar ipleri gerdirmeden anlaşma zeminini muhafaza etmektir. Grev kararı elbet yasal bir haktır ve boynumuz kıldan incedir. Ancak bu hakkı objektif, iyiniyet kriterlerine aykırı bir şekilde kullanmak, alınan grev kararını gösteri haline getirmek uzlaşmayı kilitleme tarzında yorumlanabilir. Biz kapıyı kilitleme değil, devamlı açık tutma arzu ve niyetindeyiz. Görüşmenin başından bu yana iyi niyetimizi sendika temsilcisi arkadaşlarımıza defalarca tekrarladık. Bu nedenle de asla gerçek olmayan iddialarla itham edilmek istemiyoruz.''
     Reşat Yazak, işverenin, AA çalışanlarının sosyal hak ve ücretlerinde enflasyonun üzerinde artış sağlayan teklifte bulunduğunu belirterek, bu şartlarda yapılacak grevin kanuni grev sayılamayacağını sözlerine ekledi.
    
     -TÜRK-İŞ GENEL SEKRETERİ-
    
     Grev kararının Anadolu Ajansı'na asılması sırasında konuşan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ise iletişim ve bilgi çağı olarak adlandırılan 21. yüzyılda basının çok büyük önem taşıdığını belirtti. Basının, siyasete ve kamu otoritesine karşı toplumun çıkarı ve kamu yararı adına denetim yapan bir kurum olduğunu söyleyen Kavlak, ancak Türkiye'de basının bu görevini yeterince ve halkın beklentilerine uygun olarak yerine getiremediğinden yakındı.
     Türkiye'de medyanın tekelleştiğini savunan Kavlak, bunun sonucunda da basın çalışanlarının örgütsüzleştirildiğini iddia etti. Kavlak, ''Medya sektörü, sendikaların var olmadığı bir ortamda kaçak işçi çalıştıran ve emeği en acımasız bir biçimde sömüren bir sektör halini almıştır'' dedi. Anadolu Ajansı çalışanlarının yanında olduklarını belirten Kavlak, ''Türk-İş olarak bu haklı davanızda yanınızda olduğumuzu söylemek için buradayım'' diye konuştu.
     Türk-İş, KESK ve Kamu-Sen temsilcilerinin de bulunduğu basın açıklamasının ardından, Kavlak ve İpekçi, ''Grev Kararı İlanı''nı Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü giriş kapısına astı.
     Öte yandan, grev kararı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde de asıldı. Çalışanların bölge müdürlüğü binası dışında toplanmasının ardından TGS Genel Sekreteri Muhittin Doğan, hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından Doğan, grev kararını bölge müdürlüğü çalışanlarının alkışları eşliğinde binanın giriş kapısına astı.

ANADOLU AJANSI'NDA ''GREV KARARI'' ASILDI haberi 15.03.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Ulusal kategorisine Hatay  35405  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 35405
Kategori Ulusal
ŞehirHatay
  MOTOSİKLET KAZASI YİNE CAN ALDI
   İbrahim Karpuz yönetimindeki motosiklet, henüz bilinmeyen bir nedenle direksiyon hâkimiyetini kaybedince önce kaldırıma çarptı, ardından da önündeki minibüse arkadan vurdu. Kazada motosiklet minibüsün altına girdi, sürücüsü ağır yaralandı.       112 Acil sağlık ekipleri tarafından İskenderun Devlet Hastanesine kaldırılarak ilk müdahalesi yapılan genç motosiklet... 24.10.2016 00:00
  Hatay Asayiş 2095Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLiNCİ AŞILIYOR
  Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 2016-2017 eğitim-öğretim yılındaki "Geri Dönüşüm, Çocuklarımızın geleceğidir" projesi kapsamındaki eğitimlerini Atatürk ortaokulu (1368 öğrenciye),Namık Kemal İlkokulu’nda (189 öğrenciye) başlattı. Öğrencilere yönelik yapılan sunumda kağıt, karton, cam, metal, plastik gibi ambalaj atığı, bitkisel atık yağlar ve atık piller, elektronik atık... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 385Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ KENT MÜZESİ KURUYOR
  Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulacak Kent müzesi ile ilgili Samandağ’da bulunan tüm mahalleler ziyaret ediliyor. Müzenin önemi konusunda mahalle sakinlerinin katkı sunması için Mahalle Muhtarları bilgilendiriliyor. Arkeolog Miray Mimaroğlu ile İpek Köyü Koordinatörü Berna İleri gerçekleştirdikleri Mahalle ziyaretinde Gözene Mahalle Muhtarı Yusuf Dadük ile Sutaşı Mahalle Muhtarı Mehmet Cemali’yi Kent M&u... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 700Devamını oku
  DÖRTYOL BUSE NUR İÇİN SEFERBER OLDU
  Dörtyol Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dörtyol Belediyesi, Türkiye Kızılay Derneği, Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu ve Eğitim Kurumlarının yanı sıra vatandaşlarında kampanyaya destek verdiği kan bağışı kampanyasına yaşlı genç vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Atatürk anıtı alanı önünde Türk Kızılay’ı kan alma birimi tarafından kurulan stantlara kök hücre ve kan bağışı yapmak ve Buse Nur Kaba’ya... 24.10.2016 00:00
  Hatay Politika 645Devamını oku
  BASKETBOLCULARDAN SEZONA YORGUN BAŞLANGIÇ
  22 Ekim Cumartesi günü Adana Menderes Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Sertan Kırklar, Uygar Kurt ve Fatih Evli hakem üçlüsü düdük çaldı.  BOTAŞ-HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 76-57 Maça Bahar, Paris, Hurst, Marina ve Snytsina ilk beşiyle başlayan Hatay temsilcisi, karşılaşmanın ilk çeyreğini 23-14 geride tamamladı. İkinci periyoda savunmadaki sertliğini arttırarak başlamak isteyen mav... 24.10.2016 00:00
  Hatay Genel 700Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6635Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3930Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3660Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3175Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2815Devamını oku
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
Asayiş
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
Asayiş
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Genel
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Asayiş
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Asayiş
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çevre
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Asayiş
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Spor
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Spor
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Asayiş
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Asayiş
AK Partili gençlerden BM mesajı:
AK Partili gençlerden BM mesajı:
Yerel
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Asayiş
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Spor
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
Asayiş
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Yerel
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Yerel
Bozbağ:
Bozbağ: "Büyük camia dediğin takımından puan sildirmez"
Spor
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR