12 EYLÜL DARBESİNE SUÇ DUYURUSU

12 EYLÜL DARBESİNE SUÇ DUYURUSU -HATAY'IN İSKENDERUN İLÇESİNDE, İDAM EDİLEN ALİ AKTAŞ'IN AİLESİ, DÖNEMİN SORUMLULARININ YARGILANMASI İSTEMİYLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
12 EYLÜL DARBESİNE SUÇ DUYURUSU
HATAY - Hatay'ın İskenderun ilçesinde, sendikacı Sulhi Adsoy'u öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı Adana 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi'nce idam cezasına çarptırılan ve infazı 23 Ocak 1983'te gerçekleştirilen Ali Aktaş'ın ailesi, dönemin sorumlularının yargılanması istemiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
     Anne Ganime ve kardeşleri Nursel, Yusuf, Rasim ve Hasan Aktaş, 12 Eylül ile ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile diğer sorumluların yargılanarak cezalandırılmaları istemiyle, Hatay Barosu avukatlarından İlhan Acar ile İskenderun Cumhuriyet Savcılığına 12 sayfalık suç duyurusunu verdi.
     Adliye önünde basın açıklaması yapan Ganime Aktaş, oğlunun yargılandığı diğer davaların duruşmaları bitmeden idam edildiğini öne sürerek, ''Oğlum insanlık adına mücadele etti, suç işlemedi. Adana'ya oğlumu ziyaret etmek için gittiğimde idam edildiğini öğrenmiştim. İdamdan önce ailesine haber verilmemesi bile çok üzücü'' dedi.
     Nursel, Yusuf, Rasim ve Hasan Aktaş da 27 yıl boyunca ekonomik ve sosyal açıdan tecrit edildiklerini öne sürerek, idamın sorumlularının yargılanıp hesap sorulmasını istediklerini açıkladı.
     Aktaş kardeşler, sonuç alamamaları durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunacaklarını kaydetti.
     Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Yemli Yeter de lise öğrencisi Ali Aktaş'ın doğum gününde asıldığını anımsatarak, şunları söyledi:
     ''Biz bugün burada tüm yaşanan acılar ve bu gerçekler karşısında hesap sormaya ve suç duyurusunda bulunmaya geldik. Haykırdığımız 'darbeciler yargılansın, hesap sorulsun', talebimizin takipçiliğini yapıyoruz. İşkence ve insan öldürmek bir insanlık suçu. Öyleyse bu insanlık suçu derhal en ağır bir biçimde cezalandırılmalıdır. Kenan Evren ve diğer generaller zaman kaybetmeksizin tutuklanmalı ve cezalandırılmalıdır.''