4 polisin şehit edildiği Dörtyol’da BDP binası yakıldı, çok sayıda işyeri tahrip edildi…

Dörtyol İlçesi'nde polis aracına otomatik tüfeklerle çapraz ateşi açan teröristler 3 polisi şehit etti, 1 polisi yaraladı. Yaralı polis kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

4 polisin şehit edildiği Dörtyol’da BDP binası yakıldı, çok sayıda işyeri tahrip edildi…

4 polisin şehit olduğu Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde Emniyet Müdürlüğü önünde gerginlik yaşandı.

Yaklaşık 500 kişinin toplandığı Emniyet Müdürlüğü önünde, halkın yoğun tepkisi nedeniyle askerler de güvenlik önlemi aldı.

Kalabalığın Emniyet Müdürlüğü'ne girmeye kalkışması ve uyarılara rağmen dağılmamaları üzerine destek için gelen ve bina çevresinde ağır makineli tüfeklerle önlem alan yüzden fazla asker, aynı anda havaya uyarı ateşi açtı. Ortalık bir anda silah sesleriyle yankılandı.

Bunun üzerine kalabalık geri adım atarken, askerler bu kez grubun üzerine yürüdü ve biber gazı sıkarak eylemcilere dağıttı. Ancak, bir süre sonra vatandaşlar yine toplanarak, "Askere uzanan eller kırılsın" sloganı attı. Dörtyol'da yaşanan gerginlik üzerine ilçeye Adana ve Osmaniye'den de takviye ekipler gönderildi.

Gerginliğin arttığı Dörtyol’da 200 kişilik bir grup, bu kez Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Dörtyol İlçe binasını ateşe verdi. 5 katlı bir iş merkezinin en üst katında bulunan BDP ilçe binasına giren öfkeli grup, içerideki bazı eşyaları aşağı attı, balkonun demirlerine Türk Bayrağı astıktan sonra, içeride kalan eşyaları da ateşe verdiler. Olay yerine polislerin gelmesiyle kaçan grup, çarşı içinde Kürtlere ait işyerlerini ise tahrip etti.

Dörtyol’da gerginliğin halen sürdüğü belirtildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, “26.07.2010 Pazartesi günü saat 18.35 sıralarında İlimiz Dörtyol İlçesinde devriye görevi yapan resmi polis otosuna terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirildiği değerlendirilen saldırı ile ilgili olarak, bazı basın yayın organlarında yer alan yanlış haberler üzerine yeniden bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Kapalı kasa kamyonetten uzun namlulu silahlarla Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ateş açıldığı şeklinde çıkan haberler doğruyu yansıtmamaktadır. Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hiçbir şekilde ateş açılmamıştır. Olayla ilgili olarak terör örgütü mensuplarından yakalanan olmamıştır. Olaydan sonra gözaltına alınan şahısların bahse konu olayla herhangi bir ilgilerinin olmadığı anlaşılmış ve yetkili Cumhuriyet savcısının talimatı ile serbest bırakılmışlardır. Vatandaşlarımızda oluşmuş bulunan infial anlayışla karşılanmaktadır. Ancak, birlik beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu anda sağduyulu davranılması, güçlü bir dayanışma sergilenmesi ve bu dayanışmanın sürekliliği büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın soğukkanlılıklarını koruyarak kışkırtıcı tavır ve söylemlerden kaçınmaları, eksik ve yanlış bilgilere itibar etmemeleri fevkalade önemlidir. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımızın, birlik ve beraberlik iklimini bozmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacaklarına olan inancımız tamdır” denildi.