DÖRTYOL'DAKİ TÖRE CİNAYETİNDE ŞOK GELİŞME

ABLASININ AİLE MECLİSİ KARARIYLA ÖLDÜRÜLMESİNE TANIK OLAN 14 YAŞINDAKİ S.H, YETİŞTİRME YURDUNA YERLEŞTİRİLDİ -VERDİĞİ İFADE İLE CİNAYETİN AYDINLATILMASINA YARDIMCI OLDUĞU BELİRTİLEN S.H'NİN, ÖLÜMÜNDEN BİRKAÇ DAKİKA ÖNCE ABLASINI SORGULAYAN AİLE MECLİSİNİN BULUNDUĞU ODAYA ÇAY VE SU SERVİSİ YAPTIĞI, ABLASININ YALVARIŞLARINA TANIK OLDUĞU ÖĞRENİLDİ -YAŞADIKLARININ ŞOKUNU ATLATAMAYAN S.H'YE, KORUMA ALTINDA TUTULDUĞU YETİŞTİRME YURDUNDA PSİKOLOJİK DESTEK DE SAĞLANDIĞI BİLDİRİLDİ
DÖRTYOL'DAKİ TÖRE CİNAYETİNDE ŞOK GELİŞME
 Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki töre cinayetinde, ablasının aile meclisi kararıyla öldürülmesine tanık olan 14 yaşındaki kız çocuğu S.H'nin, yetiştirme yurduna yerleştirilerek, koruma altına alındığı bildirildi.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, verdiği ifade ile cinayetin aydınlatılmasına yardımcı olduğu, bu nedenle hayatının risk altında olabileceği tahmin edilen S.H, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Hatay İl Müdürlüğünce ailesinden alındı.
 
 
     Aile meclisi kararıyla öldürülen 19 yaşındaki Ceylan Soysal'ın bir yaşındaki kızı Eylül Soysal'ı anneannesinden alan SHÇEK İl Müdürlüğü, ablasının ölümüne tanık olan S.H'yi de aynı yetiştirme yurduna yerleştirdi.
     Ölümünden birkaç dakika önce ablasını sorgulayan aile meclisinin bulunduğu odaya çay ve su servisi yaptığı, ablasının yalvarışlarına tanık olduğu öğrenilen S.H'nin, yaşadıklarının şokunu halen üzerinde atamadığı bildirildi.
     S.H'nin ifadesinde ise kardeşinin aile meclisi tarafından öldürüldüğü odaya girip çıkarken ablasının sürekli ağladığını ve çok endişe içinde olduğunu gördüğünü, silah sesini duyunca da öldürüldüğünü anladığını söylediği bildirildi.
                 
            
     Cinayetten sonra olayı öldürülen kadının 17 yaşındaki erkek kardeşi üstlenirken, S.H'nin verdiği ifadenin ardından tetiği çekenin kardeşinin değil, amcasının olduğunun anlaşılmasını sağladığı kaydedildi.
     S.H'ye koruma altında tutulduğu yurtta psikolojik destek de sağlandığı, aynı kurumda olan ancak farklı binada bulunan yeğeni Eylül Soysal'ı da görmesine izin verildiği öğrenildi.

     Dörtyol'un Özerli Mahallesi, Askeri Sokak'ta, 18 Temmuz Pazartesi günü gece saat 22.00 sıralarında işlenen cinayette, henüz 19 yaşında olan Ceylan Soysal, kaçarak evlendiği kocasının yanından ayrılarak, çocuğu ile birlikte geldiği baba evindeki odasında tabancayla vurularak öldürülmüştü.
     Cinayetin ardından polise ihbarda bulunan anne ve baba, kızlarının 17 yaşındaki oğulları tarafından öldürüldüğünü bildirmiş ancak alınan ifadelerin ardından amca Ramazan Hicri'nin tetiği kendisinin çektiği yönünde ifade verdiği belirtilmişti.
 

     Dörtyol'da, 18 Temmuz akşamı işlenen cinayetin ardından Ceylan Soysal'ın ölümünden sorumlu tutulan babası Mehmet Hicri (41), erkek kardeşi Emrah Hicri (17), amcaları Halil Hicri (30), Ahmet Hicri (38), Ramazan Hicri (25) ve ailenin yakını olduğu belirtilen Ali Güneş (19) tutuklanmış, anne Sebiha Hicri (38) ise ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.