İSKENDERUN'DAKİ SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONU

-İLAÇ YOLSUZLUĞU YAPILDIĞI İDDİASIYLA DÜZENLENEN OPERASYONDA GÖZALTI SAYISI 31'E ÇIKTI -ARALARINDA SURİYE UYRUKLU 3 KİŞİ İLE 5 DOKTORUN BULUNDUĞU ZANLILAR ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
İSKENDERUN'DAKİ SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONU
 Hatay'ın İskenderun ilçesinde düzenlenen ''ilaç yolsuzluğu'' operasyonunda gözaltına alınanların sayısının 31'e çıktığı bildirildi. Zanlılar adliyeye sevk edildi.
     İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan yaptığı yazılı açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü ile İskenderun Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Amirliği ekiplerince Antakya, İskenderun ve Belen ilçeleri ile İstanbul'da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlar kapsamında 6 kişinin daha gözaltına alındığını ifade etti.
     Gözaltındaki toplam 31 kişinin emniyetteki sorgularının tamamlandığını belirten Ercan, zanlıların ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olmak, ilaç yolsuzluğu yaparak kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık, haksız menfaat temin etmek ve sahtecilik'' suçlamasıyla adliyeye sevk edildiklerini bildirdi.
     Ercan, zanlılardan 3'ünün Suriye uyruklu, 5'inin doktor, 1'inin eczacı, 1'inin memur diğerlerinin ise eczane çalışanı olduğunu, bu kişilerin devleti yaklaşık 2,5 milyon lira tutarında zarara uğrattıklarının tespit edildiğini ifade etti.
     Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, çok sayıda kupürlü ve kupürsüz ilaç, hasta kayıt defteri, ilaç kupürleri, kimlik belgeleri, sağlık karneleri, 35 kimlik fotokopisi, 416 barkodlu ilaç, 14 reçete, bin 700 karekod, 2 kaşe, 399 ilaç muafiyet raporu, 135 not kağıdına yazılmış ilaç ve şahıs ismi, 10 hasta acil barkodu, 681 gram kubar esrar, 2 tabanca, 51 mermi, 3 şarjör, 7 senet, 25 cep telefonu ve bilgisayar ele geçirildi.
     Hatay'ın İskenderun ilçesinde, 21 Ocakta gerçekleştirilen ''ilaç yolsuzluğu'' operasyonunda, 25 kişi gözaltına alınmıştı.