Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş:Gölcük depreminden ders almalıyız

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, 11 yıl önce yaşanan Gölcük depreminden ders alınması gerektiğini söyledi.
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş:Gölcük depreminden ders almalıyız

Yaşanan afet sonrasında binlerce insanın öldüğünü ve bunun yanında bir o kadar insanın sakat kaldığını kaydeden Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, “Ülkemiz deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle depremle yaşamanın herkes tarafından bilinmesi gerekir. Deprem insanları öldürmez, yapı insanları öldürür. Yer altı zemin etüd çalışması yapılmamış yapıların durumları ortadadır. Bu nedenle bizlere, yani yerel yöneticilere büyük görev düşmektedir. İlgili bakanlıklar bu konuda köklü değişimler yaparak bir takım yasalar çıkarttılar. Milat olarak kabul edilen Gölcük depremi bizlere hazırlıkların nasıl yapılması gerektiğini kaydetti. İnşaatlarda uygulanması gereken tekniklerin neler olduğunu gösterdi” dedi.

Antakya Belediyesi olarak Afet Koordinasyon Merkezinin kurulduğunu belirten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya’daki yapı stokunun da incelenmesi gerektiğini belirterek, “Yani, ekonomik ömrünü (30–40 yıl gibi) aşmış binaların ve de eski deprem yönetmeliğine göre yapılmamış yapıların bir araştırmaya tabi tutulması gerekir.

Deprem Master Planı çalışması içerisinde, bunların hepsi incelemeye alınacak. Çünkü bu bölgede, 500 civarında bir tescilli bina mevcudumuz var. Bunun dışında da bir 500 kadar da geleneksel yapı var. Özelliklede tescilli binaların olası bir depreme karşı dayanıklılıkları da bu “Deprem Master Planı” çerçevesinde ortaya çıkacaktır.

Ama bizlerin dikkat ettiği bir diğer nokta da, Habibi-i Neccar dağı yamacında, yamaç molozu üzerinde yapılan yapılar. Bunlar gece kondu tarzı yapılardır. Yani temeli bulmamış yapılar. Bu konuda, TOKİ devreye girmiştir. Biliyorsunuz şu ana kadar 1000’in üzerinde bir TOKİ konutu yapıldı. İnşallah bu dönemimizde yeni mücavir alanda, 1.Etap dediğimiz, yeni TOKİ’ler yapılacak. Bu konutlar, tünel kalıp sistemli, deprem yönetmeliğine uygun yapılar olacaktır. Bu anlamda, yeni TOKİ projesi dar gelirli hemşehrilerimize alternatif olacaktır” dedi.