ANTAKYA BELEDİYESİ 8 AYRI BRANŞTA YETİŞKİN EĞİTİMİ KURSU AÇIYOR

Antakya Belediyesi “HATMEK (Hatay Meslek Edindirme Kursu Projesi” kapsamında 8 ayrı branşta “Yetişkin Eğitimi Kursları” açıyor.
ANTAKYA BELEDİYESİ 8 AYRI BRANŞTA YETİŞKİN EĞİTİMİ KURSU AÇIYOR

Antakya Semt Pazarı Kompleksi’nin (stadyum yanı eski Cumartesi pazarı) üst katında özel tasarlanan ve oluşturulan sınıf ve atölyelerde düzenlenecek kurslar Eylül ayı içinde alınacak müracaatların ardından başlayacak.Antakya Belediyesi HATMEK (Hatay Meslek Edindirme Kursu) projesi başlığı altında “Yetişkin Eğitimi Kursları’nın” uzman öğretmenler tarafından verilmesi konusunda Antakya Belediyesi ile Antakya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Web tasarımı kursu, Günlük İngilizce Konuşma kursu, On Parmak Bilgisayar Yazımı kursu, Yöresel Gümüş Takı Tasarımı kursu, Dekoratif Ev Aksesuarları kursu, Moda Tasarımları Kursu, Ev Tasarımları ve Organik Pamuk Dokumacılığı kursu olmak üzere 8 ayrı branşta düzenlenecek yetişkin kurslarında Halk Merkezi’nden 6 uzman öğretmen ve ayrıca 2 usta öğretici eğitim verecek. Kurslara 18 yaşından gün almış her vatandaşın katılabileceği, web tasarım ve Günlük İngilizce Konuşma Kurslarında en az lise mezunu olma şartı arandığı, diğer branşlar için bu şartın aranmadığı belirtildi.

Yetişkin Eğitimi kurslarına katılım göstermek isteyen vatandaşların 25 Eylül -19 Ekim tarihlerinde Antakya Belediye Binası Halkla İlişkiler Birimi’nde bulunan “Yetişkin Eğitimi Kursu Müracaat Masası’na” başvurabilecekleri belirtildi. Başvuruların ardından yapılacak çalışmalar sonrasında, branşlara göre kursiyer dağılımları, kursiyer sayıları, kursların tarih ve sürelerinin ayrıca başvuru sahiplerine ve kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.

Kurslardan elde edilecek ürünlerin sergileneceği ve satışa sunulacağı, kurslar sonunda katılımcılara eğitim sertifikası verileceği de ayrıca vurgulandı.

Özellikle Ev aksesuarları ve moda tasarımı kurslarında Amik Ovası’nın organik pamuğundan üretim yapılması hedeflenerek şehrimizin tanıtımı, kent ekonomisine katkı sağlanması, yöresel değerlere sahip çıkılması ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması amaç ediniliyor. Kadınlar başta olmak üzere dileyen herkesin katılım gösterebileceği, istihdam, el becerisi, iş alanı, sosyalleşme, ekonomik gelir elde etme gibi birçok imkânlar sağlayacak kurslara Antakya Belediyesi’nce özel ilgi gösteriliyor ve tam destek sağlanıyor.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Günümüzde toplumsal hizmetlere yönelik talep artışı, yaşam ve çalışma şartlarındaki hızlı değişim hayat boyu öğrenmeyi süreklilik arz eden bir ihtiyaç haline dönüştürmüştür. Ülkemizde sorumlu belediyecilik anlayışı gereği eğitimden sağlığa, spor aktivitelerinden zararlı alışkanlıklarla mücadeleye kadar birçok alanda hizmet veren yerel yönetimler hayat boyu öğrenme sürecinde de önemli katkılar sağlamaktadır. Yetişkin kursları ve mesleki eğitimler, özellikle ülkemiz için hayati bir zorunluluktur.   Antakya Belediyesi’nin Yetişkin Kursları ve Mesleki Eğitimde üstlendiği işlev, eğitimle kalite ve etkinliğin artırılması, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun kalifiye elemanın yetiştirilmesi, yöresel değerlere sahip çıkılması, ülke ekonomisine katkıda bulunmasıdır.   Bu amaçla Antakya Belediyesi Yetişkin Eğitimi Kursları bir meslek sahibi olmak, mesleğinde ilerlemek isteyenlere yardımcı olmak üzere mesleki, teknik, sosyal ve kültürel içerikli kurslar açmıştır. Sosyal Belediyecilik Projesi kapsamında kültürel mirasımıza sahip çıkmayı, unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızı canlandırarak gelecek nesillere aktarmayı amaç edinen kurumumuz ilk etapta 8 farklı branşta eğitim verecektir.” dedi.