ASİ NEHRİ 2. ETAP ÇEVRE DÜZENLEMESİ ÇALIŞMASI

ANTAKYA BELEDİYESİ ASİ NEHRİ 2. ETAP ÇEVRE DÜZENLEMESİ ÇALIŞMASI -ARKEOLOJİ MÜZESİ ARKASINDA BULUNAN DUVAR YIKILDI -ESKİ ADALET BAKANI ERGİN: ''BU BİR TEK 15 METREKARELİK BİR DUVAR DEĞİL, BİR ZİHNİYETİN VE YASAKÇI ANLAYIŞIN TEMSİLİYDİ''
ASİ NEHRİ 2. ETAP ÇEVRE DÜZENLEMESİ ÇALIŞMASI
Antakya Belediyesi tarafından Asi Nehri 2. Etap Çevre Düzenlemesi kapsamında, Arkeoloji Müzesi arkasında bulunan duvar, düzenlenen törenle yıkıldı.
     Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, törende yaptığı konuşmada, yıkılacak olan duvarın ''zihniyetin ve yasakçı anlayışın'' temsili olduğunu söyledi.
 

     31 sene önce yapılan duvarın daha önce kaldırılması, yolların açılması ve yıkılması gerektiğini ifade eden Ergin, ''Bu bir tek 15 metrekarelik bir duvar değil, bir zihniyetin ve yasakçı anlayışın temsiliydi. Yasakçı anlayış fazla yaşamıştır. Bugün itibariyle duvarın kalkması bu anlayışında sembolik olarak ortadan kaldırılmasını göstermesi açısından son derece önemli bir iştir'' diye konuştu.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, duvarın fiziksel değil, zihinsel bir engeli ortadan kaldıracağını belirtti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, bugüne kadar dünyada tek ters akan Asi Nehri'nin kirletilmeye, insanlardan uzaklaştırılmaya ve yok edilmeye çalışıldığını belirtti.
     Göreve geldikleri ilk günlerde 3 ay boyunca 13 kamyonla nehri temizlemeye çalıştıklarının altını çizen Savaş, şöyle devam etti:
     '' Şu anda Asi Nehri etrafında Ata ile Girme Köprüsü arasındaki çalışmayı bitirmiş durumdayız. Şehirle insanlarımızla barıştırmak istiyoruz. Asi Nehri'ndeki su seviyesini 2 metre yükselteceğiz. Burada bir tekne gezintisi için yer hazırlayacağız. 4 kilometre bant boyunca insanlarımız küçük tekne sefası yapacak. Gençlerimizin nikahlarını kıyacağız. Peyzaj çalışmasıyla birlikte seyir terasları, yürüyüş parkurları, ışıklandırma, şelaleler ve yeşillendirme çalışması yapılacak ve yıl sonuna kadar halkın hizmetine açacağız.''
     Konuşmaların ardından törene katılanlar tarafından sembolik olarak duvara balyozla vuruldu.