Başkan Savaş çevre temizliği konusunda destek istedi

 Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistler ile Antakyalılara daha kaliteli hizmet sunmak adına, hijyen kuralları ve çevre temizliği konusunda esnaf ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden destek istedi.
Başkan Savaş çevre temizliği konusunda destek istedi
 Antakya Belediyesi Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanı Savaş, hizmet sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle Belediye Meclis Salonunda bir araya geldi.
     Savaş, toplantıda, hijyen kuralları ve çevre temizliği konusunda Antakya Belediyesi'nin bugüne dek yaptığı çalışmalar ile ilgili katılımcılara bilgi vererek, tarihi mekanların restorasyonu, alt ve üst yapı çalışmaları ve çevre düzenlemesinde kentin geleceğe hazırlandığını ifade etti.
     Büyük bir gelişim ve dönüşüm içinde olan kentin yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldiğini ve yıldızının her geçen gün parladığını anlatan Savaş, kentin tüm dinamiklerinin el birliğiyle yürüttüğü bu gelişim ve dönüşümle önemli çalışmalara imza atıldığını söyledi.
     Savaş, özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren esnafın vatandaşlara ve şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere çevre temizliği ve hijyen kurallarına uygun şekilde ve doğru sunum teknikleriyle hizmet sunması halinde hem daha bol kazanç elde edeceğini hem de kent turizmine büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak, kentte çöp saati uygulaması başlattıklarını, çevre ve temizlik konusunda yaptıkları kampanyalarla vatandaşların ilgisini çekmeye çalıştıklarını dile getirdi.

     Milli Eğitim Müdürlüğüyle de işbirliği yaparak okullara geri dönüşüm kutularının monte edildiğini bildiren Savaş, belediyenin konuyu tek başına çözmekte yetersiz kalmasının kaçınılmaz olduğunu, bu konuda başta sivil toplum örgütleri ve esnaf olmak üzere herkese görev düştüğünü açıkladı.
     Savaş, Antakya'nın tarihi dokusunu, zengin yemek kültürünü her fırsatta tanıttıklarına, Beyaz Bayrak uygulaması ile esnafın hizmet kalite standartlarını daha da yükseltmeyi amaçladıklarına değinerek, şöyle konuştu:
     ''Dünya Gastronomi Şehri olma yolunda çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın da çöp saati kurallarına uyması lazım. Fırıncılarımızdan, lokantalarımızdan, restoranlarımızdan, hamamlarımızdan, bakkallarımızdan, berber ve kuaförlerimizden, kasaplarımızdan, pastanelerimizden hijyen kurallarına uymalarını, işletmelerinin çok temiz olmasını ve doğru sunum teknikleriyle vatandaşlarımıza hizmet vermelerini rica ediyoruz.''
     Kurum, kuruluş ve esnaf ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin, konuyla ilgili yürütülecek her türlü çalışmaya destek olacaklarını belirttiği toplantıda, daha geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesine karar verildi.
     Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Başkan Yardımcıları İzzet Kakil ve Mehmet Bozkurt, Zabıta Müdürü Recep Asıl, Belediye Sağlık İşleri Müdürü Dr. Arife Kınay, Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Temizkan, Türk Kadınını Güçlendirme Vakfı Başkanı Gül Ergüder, Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, Sağlık ve Tarım İl Müdürlüğü temsilcileri, Fırıncılar Odası, Kasaplar Odası, Hamamcılar, Seyyar Satıcılar, Bakkallar Odası, Kahveciler-Otelciler ve Lokantacılar Odası, Şekerciler ve Tatlıcılar Odası, Berberler ve Kuaförler Odası Temsilcileri katıldı.