HARBİYE ŞELLALESİ ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

<strong>Hatay B&uuml;y&uuml;kşehir Belediyesi Harbiye şelale b&ouml;lgesinde yağışlardan meydana gelen toprak kaymasının &ouml;n&uuml;ne ge&ccedil;mek i&ccedil;in &ccedil;alışmalarını aralıksız bir şekilde s&uuml;rd&uuml;r&uuml;yor.</strong>
HARBİYE ŞELLALESİ ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, oluşan bu heyelan sonucunda bölgede yaptığı incelemeler neticesinde çalışma alanını dört ayrı bölgeye bölüp kategorilendirdi. Büyükşehir ekipleri Boğaziçi otelin önünden geçen Ürgen caddesinin tek yönünü trafiğe kapatarak çalışmalara bu bölgeden başladı.
Büyükşehir ekipleri, İlk etapta toprak kaymasının nedenini ve kayma düzlemini tespit etmek için Hatay’da ilk defa uygulanan inklinometre kuyu ölçümleriyle zeminde oluşan hareketleri tespit etme çalışmalarını yapıyor. Yapılan bu çalışmaların sonucunda elde edilen verilerle bölgenin sorununa kalıcı çözümler üretilecek. Büyükşehir Belediyesi şelale bölgesinde yerleşim birimlerini ve bağlantı yolunu (ürgen caddesi) tehdit eden heyelanın oluşum mekanizmasının jeolojik, hidrojeolojik ve geoteknik nedenlerinin araştırılarak, heyelanlara ve heyelana duyarlı alanlara yönelik iyileştirme ve önleme uygulamalarının geliştirilmesi amaçlanıyor.Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yapmış olduğu ölçümlerin neticesinde Ağustos ayının sonuna doğru projesi tamamlanıp uygulama aşamasına geçilecek.