''TARİHİ MEKANLARIN RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

 Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tarihi mekanların restorasyon çalışmalarının özellikle son iki yıldır yürütülen kararlı ve etkin çalışmalarla sürdüğünü belirtti.
''TARİHİ MEKANLARIN RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Savaş, yaptığı yazılı açıklamada, kentin yararına olan her konuda kentin tüm dinamikleriyle ortak hareket ettiklerini kaydetti.
     Hedeflerinin tüm tarihi mekanların restorasyonunu yapmak, kentin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarmak ve tarihi değerleri hak ettiği görünüme kavuşturmak olduğunu ifade eden Savaş, şöyle devam etti:
     ''2009 yılı Ekim ayında şehrimizde Hatay Valiliği'nin önderliğinde tüm sivil toplum örgütlerinin, kamu personelinin, dini cemaat liderlerinin, Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı yöneticilerinin, esnaf temsilcilerinin, mahalle muhtarlarının, 7?den 70?e her yaştan 8-10 bin vatandaşımızın katılım gösterdiği ''Kültür Yürüyüşü''gerçekleştirildi. Yürüyüşün amacı, kent insanımızı şehrimizin tarihi dokusuna sahip çıkılması, korunması, yaşatılması ve bu konuda kentlilik bilinci oluşturulması konusunda hareketlendirmekti. Ayrıca Şubat 2010'da Tarihi Kentler Birliği Antakya Buluşması'na ev sahipliği yaptık. 800'e yakın bilim adamı, akademisyen, gazeteci, belediye başkanı, Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı üyelerinden oluşan konuklarımızı şehrimizde ağırladık. Antakya?nın tarihi zenginliği ve geleceği hakkında yoğun istişarelerde bulunduk. Tarihi mekanların restorasyon çalışmalarını yapmak üzere bünyemizde oluşturduğumuz 'Kent Atölyesi'nde' özel taş, ahşap ve boyama ustaları yetiştirdik. Yine Antakya Belediyesi bünyesinde 'Kudep' birimini oluşturduk. Nitekim tüm bu çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladık.''
     Savaş, Hatay Valiliği ile işbirliği içinde Kurtuluş Caddesi'nden başlayan, Çankaya ve Örnek Sokaklarda devam eden tarihi mekanların restorasyon çalışmaları hummalı bir şekilde devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
     ''Habib-i Neccar çevresi ve Uzun Çarşı Cephe İyileştirme ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile ilgili altyapı hazırlıkları da tüm hızıyla sürüyor. Tabiî ki bu restorasyon çalışmaları uzun soluklu bir çalışmayı gerektiriyor. Bu konuda kent insanımızın ve özellikle esnafımızın desteğini yanımızda hissetmemiz bizleri ayrıca mutlu ediyor. Hedefimiz şehrimizde bulunan tüm tarihi mekânların restorasyonunu yapmak, kentimizdeki tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak ve tarihi değerlerimizi hak ettiği görünüme kavuşturmaktır.''