''HATAY AFET PLANINI HAZIRLIYOR PANELİ''

-GAZİ ÜNİVERSİTESİ DEPREM MÜHENDİSLİĞİ ARAŞTIRMA MERKEZİ BÖLÜMÜ UZMANLARINDAN ÖZMEN: -''AFET YAŞANMADAN ÖNCE ALINACAK TEDBİRLER, ZARARLARIN MİNUMUM SEVİYESİNE İNMESİNE VESİLE OLACAK''
''HATAY AFET PLANINI HAZIRLIYOR PANELİ''
Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Bölümü Uzmanlarından Bülent Özmen, afet yaşanmadan önce alınacak olan tedbirlerin, zararları minimum seviyeye inmesine vesile olacağını söyledi.
     Özmen, Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, Doğu Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün Belediye Meclis Salonu'nda ortaklaşa düzenledikleri ''Hatay Afet Planını Hazırlıyor'' konulu panelde deprem öncesi ve sonrasında alınması gereken öncelikli önlemleri anlattı.
     Panele katılan ilgili daire müdürlerine afetle ilgili bilgiler veren Özmen, afet öncesinde alınacak olan tedbirlerin çok önemli olduğunu belirtti.
     Özmen, 5 gün sürecek olan panelde Hatay genelinde afetlerle ilgili riskler ve alınacak olan tedbirlerin verilen eğitimle ele alınacağını belirterek, ''Planının hazırlanmasında kentin risklerinin belirlenmesi lazım. Afet yaşanmadan önce alınacak olan tedbirler, zararların minimum seviyeye inmesine vesile olacak. Bu aşamada kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil vatandaşlarımıza da çeşitli görevler düşmektedir. Amacımız, afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması. Afet sonrasında kaynakların yerinde ve savurganlık yapılmadan kullanılmasıdır'' diye konuştu.