Hatay PMYO'da yeni eğitim öğretim yılı başladı

-Hatay Valisi Lekesiz: ''Kendisini devletten daha güçlüymüş gibi göstermeye çalışan, bunu da korku ve sabotajla yapmaya çalışan tüm unsurlarla mücadele kararlılıkla devam edecek'' -Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Arslan: ''Türk Polis Teşkilatı 18 farklı ülkenin emniyet teşkilatına da personel yetiştiriyor. Bu da bizim için gurur verici bir tablo''
Hatay PMYO'da yeni eğitim öğretim yılı başladı
- Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, başta terörle mücadele olmak üzere kendisini devletten daha güçlüymüş gibi göstermeye çalışan, bunu da korku ve sabotajla yapmaya çalışan tüm unsurlarla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti.
     Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu'nda (PMYO), 2011-2012 eğitim-öğretim yılına düzenlenen törenle başladı.
     Vali Lekesiz, PMYO Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, polis teşkilatının ülkenin eğitim düzeyine uygun olarak her geçen gün suç ve suçluluk profilindeki değişmelere bağlı olarak eğitim çıtasını yükselttiğini ifade etti.
     Her kurum ve kuruluşun kendini yenilemesi gerektiğini ifade eden Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''Dünyadaki değişimleri hepimiz iyi takip etmek durumundayız. Bilim ve teknolojinin gelişmesi, çağdaş insanın çevresini hızla etkilemekte ve hayatını değiştirmektedir. Bu değişikliklere ayak uydurabilmek, mesleğin özelliklerine uygun bilgi, beceri ve davranışlara sahip olunmasını zorunlu kılmaktadır. Bu aşamada polislerimizin hizmet alanının gereklerine göre yetişmeleri hepimizin ortak sorumluluğudur.

     Bu anlamda, başta terörle mücadele olmak üzere kendisini devletten daha güçlüymüş gibi göstermeye çalışan, bunu da korku ve sabotajla yapmaya çalışan tüm unsurlarla mücadele kararlılıkla devam edecek.''
     Yeni eğitim ve öğretim yılının ilk dersini veren Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan da konuşmasında, güvenlik güçlerine yönelik saldırılar nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını, bu nedenle PMYO'ların buruk açıldığını söyledi.
     Bugün sadece Hatay'da değil, Türkiye'nin faklı bölgelerinde 26 Polis Meslek Yüksek Okulu'nda akademik yılın başladığını ifade eden Arslan, şöyle devam etti:
     ''Tüm okullarda bu yıl 16 binin üzerinde öğrenci eğitim ve öğretim görecek. Yaklaşık her yıl 8 bin civarındaki öğrencimizi, polis okulundan mezun ediyoruz. Üniversite mezunu olan ve polisliği tercih eden öğrencilerimizle birlikte, yılda 10 bin civarında mezun veriyoruz. Dolayısıyla emniyet teşkilatına her yıl 18 bin civarında yeni polis memuru katılıyor.
     Polis meslek yüksek okulları polis akademisinin bir parçası. Polis Akademisi Türkiye'nin güvenlik alanında eğitim ve öğretim hizmeti sunan Türk Polis Teşkilatına memur ve amir düzeyinde personel yetiştiren en önemli yüksek öğretim kurumlarından biri. Türk Polis Teşkilatı 18 farklı ülkenin emniyet teşkilatına da personel yetiştiriyor. Bu da bizim için gurur verici bir tablo. Şu anda Ankara Gölbaşı'nda 300'ün üzerinde yabancı öğrenci eğitim görüyor.''
     Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Saim Öksüz ise bu yıl okulda 557 öğrencinin eğitim-öğretim göreceğini, yetiştirdikleri öğrencilerin ülkenin dört bir tarafında büyük bir özveri ve kahramanlıkla görevlerini sürdürdüğünü belirtti.
     Öksüz, emniyet teşkilatının son yıllarda terör örgütü ve suç şebekelerine yönelik göstermiş olduğu olağanüstü başarılar nedeniyle hedef tahtasına konulduğunun da altını çizdi.