İSOTUN ''AROMATİK PARMAK İZİ'' ÇIKARILIYOR

MKÜ'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJE KAPSAMINDA, ÇİĞ KÖFTE İLE SALATALARIN VAZGEÇİLMEZİ OLARAK KULLANILAN C VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN ''İSOT'' ARAŞTIRILIYOR
İSOTUN ''AROMATİK PARMAK İZİ'' ÇIKARILIYOR
Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) gerçekleştirilen proje kapsamında, çiğ köfte ile salataların vazgeçilmezi olarak kullanılan c vitamini açısından zengin, her damak tadına hitap eden isotun tadını ve kokusunu belirleyen kimyasal bileşenler araştırılıyor.
     MKÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yahya Kemal Avşar AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin desteğiyle bir yıldan bu yana ''İsotun Aroma Profilinin Belirlenmesi'' projesi kapsamında Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Hatay'da yoğun olarak üretimi yapılan isot üzerine araştırma yaptıklarını söyledi.
     Proje kapsamında, ''farklı illerde üretilen isotun tadı ve kokusunu belirleyen kimyasal bileşenleri laboratuvar ortamında tespit etmeye çalıştıklarını'' ifade eden Avşar, yöresel olarak yetiştirilen ürünlerin geleneksel özelliklerinin ölçülebilir olması gerektiğini dile getirdi.
     Avşar, Avrupa'da her ülkenin kendi geleneksel ürünlerinin coğrafi işaretlemesini yapmaya çalıştığını, Türkiye'nin ise bu konuda çok geride olduğunu savunarak, sözlerine şöyle devam etti:
     ''Ülkemizde 2 binin üzerinde geleneksel ürün var. Ancak bunlardan sadece 136 tanesinin coğrafi işaretlemesi yapılmış. Bu kapsamda başlattığımız çalışmaya Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Hatay'da yoğun olarak üretilen ve farklı tadıyla yerli halkın yanı sıra turistler tarafından da çok beğenilen isotla ilgili çalışma yapmaya başladık. Bir yıldan bu yana yaptığımız araştırma sonucunda, kırmızı biberden elde edilen isottan örnekler aldık. Bu örnekleri laboratuvar ortamında kokusu ve tadıyla ilgili bir takım yöntemleri deneyerek, kimyasal bileşenlerini belirlemeye çalışıyoruz.''
     Yaptıkları çalışmayla isotun aromatik parmak izini çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Avşar, ''Bu çalışmamızla isotun coğrafi işaretlenmesine veri oluşturarak pazar payının artmasını sağlayacağız'' dedi.
     Avşar, bu çalışmayı tamamladıktan sonra en kaliteli isotun nasıl yetiştirileceğini de belirleyeceklerini belirterek, ''İsotun Aroma Profilinin Belirlenmesi Projesinin devamında, destek bulduğumuz takdirde Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Hatay'da yetişen kırmızı biberden elde edilen isotun üretim koşullarını tespit edeceğiz. Böylece hangi toprak koşulunda ve iklim şartında nasıl daha iyi bir ürün alınacağı ile kurutma yöntemlerinin nasıl yapılması gerektiği konusunda yönlendirici olacağız'' dedi.
     Daha önce kentte üretilen testi peyniri cara ve tuzlu yoğurdun kimyasal bileşenlerini ortaya çıkardıklarını anlatan Avşar, bölgede üretimi ve yetiştiriciliği yapılan her ürünle ilgili böyle bir çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.
    
     -İSOT
    
     Başta çiğköfte, lahmacun ve salatalar olmak üzere yemeklere ayrı bir renk ve lezzet katan isot, halk arasında isot (ısı otu), bilim çevrelerinde ise ''capsicum anitum'' adıyla biliniyor.
     İsotun üretimi her yıl Ağustos ayına denk geliyor. Yaz mevsiminde tarlalardan hasat edilen kırmızı biber, günlerce süren emekle isot haline dönüştürülüyor.
     Tarlalardan toplanan kırmızı biberin önce içindeki tohumu çıkarılarak temiz bir zemin üstünde kurumaya bırakılıyor ve en fazla üç gün bekletiyor. İsotun rengi güneşte kalma süresine bağlı olarak kırmızı, mor ve siyaha dönüşüyor. Kuruyan biberler, zeytinyağı ve tuz ilave edilip makinelerde çekilerek ya da geleneksel yöntemle dövülerek isot haline getiriliyor.