MKÜ REKTÖRÜ PROF DR GÜDER DEN MKÜ DEKİYM E ZİYARET

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde faaliyette bulunan MKÜ Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni (DEKİYM) ziyarette bulunduğu bildirildi.
MKÜ REKTÖRÜ PROF DR GÜDER DEN MKÜ DEKİYM E ZİYARET
MKÜ Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Güder'in nesli tehlikede olan ve tedavileri devam eden Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının durumunu yakından görmek ve merkezin faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere DEKİYM'i ziyaret ettiği belirtildi.
     Güder, deniz kaplumbağalarının neslinin tükenmemesi için bu konuda farkındalık oluşturmak ve Hatay'da ekoturizme katkı sağlamak amacıyla DEKİYM'e gerekli desteği vereceklerini ifade etti.
     DEKİYM Müdürü ve Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Enes Altuğ ise merkezde 3 adet havuz olduğunu, geçen yıldan tedavisi devam eden bir, bu yıl 4 yaralı ve 2 ölü olmak üzere merkeze toplam 7 deniz kaplumbağası geldiğini, yaralı carettalardan boyun bölgesinden çok sayıda bıçak darbesi almış ve ön yüzgeçleri kesilmiş olanı gerekli tedavilere rağmen 10 gün sonra kaybettiklerini, ölü kaplumbağalarda ise ölüm nedenlerini araştırdıklarını bildirdi.
 

     Yumurtadan çıkan her bin yavru carettadan ancak 1?2 tanesinin erişkin yaşa ulaşabildiği için carettalara yönelik insanlık dışı öldürme olaylarına son verilmesi gerektiğini vurgulayan Altuğ, halen merkezde Çevre ve Orman İl Müdürlüğü görevlilerince Erzin ve Samandağ sahillerinden kafa travması nedeniyle ağır yaralı olarak getirilen ve tedavisi devam eden 4 adet caretta caretta türü deniz kaplumbağasından İtalyan markalı ve felçli carettaya, kafatasındaki açık kırıkların tedavisi için otogref uygulayarak olumlu sonuç aldıklarını ifade etti.
     Rektör Güder'den destek alan Merkez Müdürü Altuğ, iyileşen carettalar ile ilgili denize bırakma önerisini hayata geçirme konusunda bir etkinlik düzenlemeyi planladığını dile getirerek, bu konuda ekibiyle birlikte 12 Ağustos Cuma gününe kadar ilgili kurum ve kuruluşların da davet edileceği bu etkinlikle, tedavileri tamamlanan ve iyileşen carettaları Samandağ sahilinden denize bırakmayı kararlaştırdıkları kaydedildi.
     Ziyaret sırasında Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Erdoğan, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Hasan Solmaz ile Yrd. Doç. Dr. Ramazan Gönenci,Yrd. Doç. Dr. Cafer Tayer İşler hazır bulundu.