MKÜ'DE AKADEMİK YILI AÇILIŞI

MKÜ'DE AKADEMİK YILI AÇILIŞI -HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''ÜNİVERSİTELER, İŞ İSTEYEN DEĞİL, İŞE ARANAN GENÇLERİ YETİŞTİRMEK ZORUNDA'' -MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. GÜDER: ''HEDEFİMİZ, ÜNİVERSİTEMİZİN İLK 10 ÜNİVERSİTE ARASINA GİREBİLMESİ'
MKÜ'DE AKADEMİK YILI AÇILIŞI
 Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ) 2011-2012 akademik yılı düzenlenen törenle başladı.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, etkinlikler kapsamında Tayfur Sökmen Yerleşkesi'nde bulanan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
     Daha sonra Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, üniversitelerin, iş isteyen değil, işe aranan gençleri yetiştirmek zorunda olduğunu ifade etti.
     Dünyada, büyük bir değişimin olduğunu ve buna mutlaka ayak uydurmak gerektiğini vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti:
             
     ''Dünyada, ekonomik, sosyal, siyasi alanda değişim var. Bu değişim ve yarıştan kopmamak için üniversitelerimize de büyük görev düşüyor. Üniversitede verilen eğitimin kalitesi çok iyi olmalı. Üniversiteler, gelecek açısından önemli birer merkez konumunda. 21'inci yüzyılın başında artık dünyanın çatısı uçtu. Her şey, düne göre daha açık ve saydam hale geldi. Dünyanın bir ucunda olanların hepsi başka bir yerden görünür oldu. Artık camdan bir dünya halini aldık. Bunun için her kurum ve kuruluşun kaliteli üretim yapması ve bu konuda daha özen göstermesi gerekiyor.
     Artık tüm kurumlar, insan odaklı bir yapıya girmek zorunda. Bilimin merkezi olan üniversitelerimize de bu konuda büyük görev düşüyor. Üniversiteler, iş isteyen değil, işe aranan gençleri yetiştirmek zorunda. Dünyadaki değişimden ve yarıştan kopmamak için bu şart.''
     Lekesiz, üniversitelerin değişen dünyaya göre mutlaka araştıran, uygulayan bir yapıda olması gerektiğini kaydetti.
              
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de, Yükseköğretim Kurulu'nun yayın performansı istatistiklerine göre, üniversitelerinin 2006 yılında 79 devlet üniversitesi arasında 48'inci, 2010 yılında yayımlanan 410 makale ile 191 üniversite arasında 29'uncu sırada yer aldığını, hedeflerinin ilk 10 üniversite arasına girebilmek olduğunu ifade etti.
     MKÜ'de 12 fakülte, 3 enstitü, 6 yüksekokul, 18 meslek yüksekokulu, 16 araştırma ve uygulama merkezi bulunduğunu vurgulayan Güder, üniversitelerinde ayrıca Veteriner Fakültesi bünyesinde hayvan hastanesinin de yer aldığını kaydetti.

     MKÜ'nün yakın bir zamanda kuruluşunun 19'uncu yılını dolduracağını bildiren Güder, 250 farklı programda ön lisans, lisans ve lisansüstü öğretimin sürdürüldüğünü, araştırmalar yapıldığını kaydetti.
     Güder, ''490'ı öğretim üyesi toplam 995 akademik, 677 idari ve 500 destek personeliyle MKÜ'de güzel çalışmalara imza atıyoruz. Misyonumuz, Türk milletinin milli, ahlaki, manevi, kültürel değerleri taşıyan, toplum yararını kişisel çıkarlarının üstünde tutan, hukukun üstünlüğüyle insan haklarına saygılı, beden, zihin, ruh, ahlak ve duygu bakımından dengeli gençler yetiştirmek'' diye konuştu.
     Üniversitelerin küreselleşen dünyada, bilgi toplumu oluşturma yolunda sorgulayan, araştıran, üreten, öğreten ve ürettiklerini toplum için faydaya dönüştüren bilim ve kültür evleri olduğunun altını çizen Güder, bu kapsamda gençleri en iyi şekilde hayata hazırlamaya ve donanımlı hale getirmek için çaba gösterdiklerini söyledi.
     MKÜ'den geçen yıl 3 bin 900 öğrencinin başarıyla mezun olduğunu, bu yıl da 8 bin 670 yeni kaydın bulunduğunu ifade eden Güder, öğrenci sayılarının 2011-2012 öğretim yılı başında 29 bin 870'e ulaştığını kaydetti.
     Üniversitelerinde modern sağlık hizmetleri, rehberlik ve danışma destekleriyle, sosyal ve kültürel aktiviteler konusunda birçok etkinliğin bulunduğunu belirten Güder, ayrıca barınma sorunun çözümü için de çalışmalar yapıldığını söyledi.
     Konuşmaların ardından Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Erdoğan, ''Bilim ve Teknolojide Türkiye'nin Dünyadaki Konumu'' konusunda ilk dersi verdi.
     Daha sonra MKÜ müzik grubu müzik dinletisi sundu.
MKÜ'DE AKADEMİK YILI AÇILIŞI haberi 27 Eyl 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay tarafından  14440 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle