MKÜ'DE TÜRK DIŞ POLİTİKASI KONFERANSI

Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Müdürlüğü Enerji ve Çevreden Sorumlu Genel Müdür Büyükelçi Mithat Rende, Türkiye'nin dış politikada gündemi belirleyen, aktif rol oynayan bir oyuncu haline geldiğini söyledi.
MKÜ'DE TÜRK DIŞ POLİTİKASI KONFERANSI
Rende, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türk Dış Politikası'' konferansında yaptığı konuşmada, çeşitli illerde bakanlığın talimatıyla kamu diplomasisi turları düzenleyerek dış politika hakkında bilgilendirme amaçlı sunumlar yaptıklarını dile getirdi.
     Türk dış politikasının Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik, komşularla sıfır sorun, küresel aktörlerle tamamlayıcılık, barış, istikrar ve kalkınmaya daha fazla katkı gibi ana hedeflerinin bulunduğunun altını çizen Rende, ''Bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışıyoruz. 3 Ekim 2005 yılında müzakerelere başlanan ve 35 fasıldan 13'ü açılan Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin stratejik bir hedefi. Türkiye, AB için bir kazanımdır. AB, Türkiye'yi almadan küresel bir güç olamaz'' dedi.
     Büyükelçi Rende, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere de dikkati çekerek, Yunanistan ile sorunların çözümü noktasında siyasi iradenin mevcut olduğunu kaydetti.
     Rende, şöyle devam etti: ''Ortadoğu'da da barış ve istikrar istiyoruz. Türkiye Ortadoğu'da arabuluculuk rolünü başarıyla üstleniyor. Irak'ta da din, dil, mezhep gözetmeden yapıcı bir politika izledik. Çünkü Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için çok önemli. Türkiye, İran'ın batıyla olan ilişkilerinde tamamlayıcı bir rol üstleniyor. Bunların yanı sıra ABD, Rusya, Balkanlar'da da ilişkilerimiz çok iyi noktalara geldi. Türkiye dış politikada gündemi belirleyen, aktif rol oynayan bir oyuncu haline geldi. Eskiden dış politikada sadece milli meselelere odaklanırdı. Şimdi ise yeni düzenin oluşturulmasına katkı sağlıyor.''
     Büyükelçi Mithat Rende, Türkiye'nin dünyanın 16., Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisine sahip olduğunu hatırlattı.
     AB ülkelerinde 4 milyon, Ortadoğu'da 200 bin, Avustralya'da 150 bin olmak üzere yabancı ülkelerde yaşayan yaklaşık 5 milyon Türk vatandaşı bulunduğuna dikkati çeken Rende, Dışişleri Bakanlığının bunların hak ve menfaatlerinin korunması, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve din hizmetleri gibi konularıyla ilgilendiğini kaydetti.
     Dışişleri Bakanlığının 500 yıllık tarihi bulunduğunu ifade eden Rende, bakanlığın tarihsel süreçte değişik isimler taşımakla birlikte ilk kez 1523 yılında kurulduğunu, ekim ayı itibariyle 114 büyükelçi, 11 daimi temsilci, 78 başkonsolos olmak üzere Türkiye'nin 203 dış temsilciliğinin bulunduğunu bildirdi.
     Büyükelçi Rende, konferansın ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı.
     Toplantıya Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci, kurum müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.