MKÜ'DEN ENGELLİLERE POZİTİF AYRIMCILIK

MKÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU YÖNETİCİLİK, ANTRENÖRLÜK VE REKREASYON BÖLÜMLERİNDE ENGELLİLERE, DİĞER ÜNİVERSİTELERDE BİR OLAN KONTENJAN SAYISI TOPLAMDA 9'A ÇIKARILDI -REKTÖR GÜDER: ''BU SAYIYI ÖNÜMÜZDEKİ YIL GECE EĞİTİMİ DE YAPARAK 18'E ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ'' -''ENGELLİLER SPOR FEDERASYONUYLA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ GİBİ DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI TARAFINDAN KABUL EDİLEN İKİ SODES PROJEMİZLE KENTTEKİ ENGELLİLERE DE KATKIDA BULUNACAĞIZ''
MKÜ'DEN ENGELLİLERE POZİTİF AYRIMCILIK
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke nüfusunun yüzde 10'unun engelli olduğunu, bunların yaşamını kolaylaştırmak, toplumla entegre olmalarını sağlamak, en ucuz ve doğal tedavi yöntemi olan ''spor'' rehabilitasyonu sayesinde sorunlarını unutmaları için projeler geliştirdiklerini söyledi.
     Göreve geldiği günden itibaren engelli öğrencilere pozitif ayrımcılık yaptığını, MKÜ'nün ''Engelli dostu üniversite'' olduğunu kanıtladıklarını ifade eden Güder, ilk senato toplantısında MKÜ'de öğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim yaşamlarını kolaylaştırmak için ''Engelli Bireyler Danışma ve Koordinasyon Birimi''ni kurduklarını vurguladı.
     Üniversitelerin geleceğin teminatı olan gençliğin milli bilinç ve şuurla yetiştirildiği ilim ve irfan yuvaları olduğuna işaret eden Güder, ''Bu maksatla üretken, huzurlu, çağdaş bir üniversite yapısı sloganıyla çıktığımız yolda, sadece normal gelişim gösteren gençlerimize değil, aynı zamanda özel gereksinime ihtiyacı olan gençlerimize eşit ve ayrıştırılmamış kaliteli bir eğitim sunmak, hizmet anlayışımız içerisinde üstlendiğimiz kutsal bir görevdir'' dedi.
     Güder, Yüksek Öğrenim Kurumuna (YÖK) başvurarak BESYO'ya alınacak engelli öğrenci sayısını artırdıklarına değinerek, şöyle devam etti:

     ''Diğer üniversitelerin BESYO antrenörlük, yöneticilik ve rekreasyon bölümlerinin birer engelli kontenjanı var. YÖK'e başvurarak, altyapı, tesis ve öğretim görevlisinin yeterli olduğunu belirterek kontenjanın toplam 9'a çıkmasını sağladık. Bu sayıyı önümüzdeki yıl gece eğitimi de yaparak 18'e çıkarmayı hedefliyoruz. Spor geçmişi olan tüm engellileri bünyemizde toplayarak tüm spor branşlarında gelecekte engellileri yetiştirecek bilim adamlarını hazırlayacağız. Engelliler Spor Federasyonuyla işbirliği yaptığımız gibi Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından kabul edilen iki Sosyal Destek Programı (SODES) projemizle kentteki engellilere de katkıda bulunacağız. MKÜ'de 2009 yılında kurulan Özel Eğitim Bölümü, Zihinsel Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı, şu anda Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da alanında öğretmen yetiştiren tek bölümdür.''
     SODES projesi kapsamında ''Özel Çocuklar İçin Medeniyetler Şehrinde Bocce Ateşi'' isimli projeyi başlattıklarına dikkati çeken Güder, ''Bu proje ilimiz ve ülkemiz açısından çok önemli. Çünkü, gelecekte ülkemizi özel olimpiyatlarda temsil edeceğine inandığımız zihinsel yetersizliği olan çocuk ve ergenlerimizin hem rehabilitasyonuna katkı sağlayacak hem de Anadolu sporu olan Bocce'nin ülkemizde gelişmesini ve yaygınlaşmasına önemli katkı yapacaktır'' dedi.
    
     -''OLİMPİYAT SPORCUSU GÜLBİN SU'YU TRANSFER ETTİK''-
    
     Rektör Güder, 2008 yılında Çin'in Başkent'i Pekin'de gerçekleştirilen Paralimpik Olimpiyat Oyunları'na katılan bedensel engelli milli okçu Gülbin Su'yu, deneyimlerinden yararlanmak için Yaşama Sevinci Spor Kulübünden transfer ettiklerini söyledi.

     MKÜ'nün gelecekte engelli bireylerin eğitime ve hayata açılan kapısı olacağına inandığını belirten Güder, şöyle konuştu:
     ''Bu kapsamda Balkan, Avrupa, dünya ve olimpiyat oyunlarına katılan, deneyimli sporculardan yararlanacağız. 'Sporumu Yaparım, Engelleri Aşarım' projesi kapsamında ''Engelli Sporları Şubesi' açıldı. Atletizm, okçuluk, bocce, tekerlekli sandalye basketbol, bedensel angelli badminton ve masa tenisi spor branşlarında faaliyet göstereceğiz. Bu çalışmaları koordine eden yüksekokul müdürümüz Doç. Dr. Ahmet Koç'a, engellilerde spor alanında pek çok değerli çalışması olan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu'na ve tüm akademik personele teşekkür ederim.''
     MKÜ'nün ev sahipliğinde ''1. Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası'' gerçekleştirildiğini, ayrıca 128 bedensel engelli sporcunun katılımıyla üniversitede ilk kez ''Bedensel Engelliler Badminton Şampiyonası''nın yapıldığını hatırlatan Güder, Hatay'da açılan Tekerlekli Sandalye Basketbol Birinci Kademe Hakem Kursuna 86 BESYO öğrencisinin katıldığını, ilk kez kentte MKÜ'nün sponsorluğunda komşu üniversitelerin öğretim görevlileri ve ailelerin katıldığı ''Otizm ve Spor'' konferansı düzenlendiğini kaydetti