Bu hafta doktor Can Zinneha'nın konuğu oldum

Bu hafta doktor Can Zinneha'nın konuğu oldum ; Can bey bir çok alanda ihtisas yapmış başarılı, genç, kibar bir beyefendi. Türkiye'nin yeni tanıştığı bir alanda uzman kendisi. Yaşam Koçu , Akupunktur ve Obezite konularında eğitim almış, en çok merak ettiğimde yaşam koçluğu oldu.Söyleşiye hemen başladık.
Bu hafta doktor Can Zinneha'nın konuğu oldum
 Doktorum sizi tanıyalım mı biraz? Bize kendinizden bahsedermisiniz ?


__  1991 yılında Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Mezuniyetten hemen sonra iki yıl Silopi mülteci kampında görev yaptım. Aynı kampta bir yıl kadarda Birleşmiş Milletlerde Danışman olarak çalıştıktım. sonra, Toplamda 14 yıl Silopi’de görev yaptıktan sonra Antakya'ya döndüm. Gazi Tıp Fakültesin'de  Akapunktur eğitimi aldım. Kanada Erickson College’den ise Profesyonel Koçluk ve NLP eğitimlerini  aldım. Amerika Erickson Vakfı’ndan Ericksonian Terapi eğitimini tamamladım.
    Yaklaşık  üç yıldır Akupunkturist ve Profesyonel Koç olarak çalışmaktayım. Evli iki çocuk babasıyım. 
   Anladığım kadarıyla Yaşam Koçluğu , Obezite , Akupunktur  faaliyet alanlarınız bu başlıkları biraz açabilirmiyiz lütfen?


__  Obezite üzerine çalışmalarımı Diyetisyen ve spor  (pawerplate) ile birlikte sürdürüyorum. Ayrıca bu hastalığa karşı tedavide Yaşam Koçluğuda yapmaktayım.
    Akupunktur , bel fıtığı , migren, mide, bağırsak , kas iskelet hastalıkları,astım, sinüzit gibi solunum hastalıklarını yanı sıra tıbben tedavisi olmayan hastalıklarda da Akupunktur uygulamaktayız.


   Akupunktur nedir? Nasıl bir tedavi yöntemidir? Halk tabirince her derde devamıdır?


__  Akapunktur dünya'da 5000 yıldır uygulanan en eski tedavi yöntemidir.Amaç vücutta ''CHİ'' Türkçe'de ''CAN'' olarak tercüme ettiğimiz vücutsal enerjimizi düzenlemektir. Bu ''CHİ'' enerjisi meridyen sistemiyle tüm vücuda dağılmaktadır.Her organın kendine göre enerji ve enerji kanalı vardır.
      3 yıllık deneyimime dayanarak her hastalıkta Akupunkturu tıbbı yöntemler yanında uygulamaktayım. Sonuçta tıp bedene ait rahatsızlıkları tedavi eder, ama bilindiği üzere insan zihin,ruh ve bedenden oluşmaktadır.Akupunktur özellikle ruh dediğimiz benim ise ''CAN'' veya ''CHİ'' dediğim şeyi tedavi eden bir yöntemdir.
     Akupunkturu;  Tıp yöntemleriyle beraber kullanıldığında tıbbın alternatifi değil tamamlayıcısı olarak tarif edebiliriz. Onun için ben merkezimde tüm rahatsızlıklarda Akupunktur uyguluyorum,özellikle tedavisi olmayan rahatsızlıklarda ve hastalıklarda iyi sonuçlar aldığımı gözlemledim.


   Bazı araştımalarımda sporda Akapunkturla doping yapılacağını okumuştum bunun doğruluk oranı nedir?


__  Sonuçta Akapunktur vücudun enerji sistemini düzeltir. enerji sistemi düzelen kişiler tedaviden sonra daha enerjik, rahat, huzurlu olur .Bunun nedeni vücutta  mutluluk hormonunun (endofinlerin) salgılanmasının artmasıdır.


  Doktorum sabırsızlıkla bu soruyu sormayı bekliyordum. Yaşam koçluğu bu dal bizlerin yabancı olduğu bir dal.Bu konuda bizi aydınlatırmısınız?


__ Haklısınız, Profesyonel Koçluk Türkiye'de çok yeni. Dünya'da ise son 30 yıldır popileritesi artan bir meslektir. Profesyonel Koçluk insanın olduğu heryerde yer bulmaktadır. Amaç insanın kendi istediği hedefleri gerçekleştirmesinde kişiye yardımcı olmaktır. Profesyonel Koçluk insan odaklıdır ve insanların daha mutlu, rahat, huzurlu, refah içinde yaşamaları için çalışmaktadır.
     Profesyonel Koçluk adı altında; Takım Koçluğu, Kariyer, Yaşam, Sağlık ve Öğrenci Koçluğu gibi çalışmalarda yapmaktayız.


   Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.  

Dr. Can Zinneha’ya erişmek isteyen okuyucularımız için internet adresi www.med-life.info.tr