METEOROLOJİDEN ZİRAİ DON UYARISI

 Yurdun bazı bölgelerinin bu gece, yarın gece ve 14-15 Nisan gecesi don olayı bekleniyor.
METEOROLOJİDEN ZİRAİ DON UYARISI
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, yurdun Karadeniz ve Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında olduğu belirtildi.
     Bu nedenle; bu gece, Karadeniz ve Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi ile İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da hafif, yükseklerde orta kuvvette don olayı beklendiği bildirildi.
     Uyarıda, yarın gece Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu'da hafif, yükseklerde orta kuvvette, 14-15 Nisan gecesi ise Doğu ve Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Marmara'nın güneydoğusu, Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz'in kuzeydoğu ve kuzeybatısı, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da hafif,yükseklerde orta kuvvette don olayı öngörüldüğü kaydedildi.
     Tarımsal faaliyetin olduğu bu bölgelerde, çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki badem, kayısı, erik, fındık, kiraz, elma gibi meyve, sebze ve fide üreticileri ile serada üretim yapan yetiştiricilerin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerildi.