Yeryüzü Doktorları yaraları sarmaya devam ediyor

<div style="line-height: 17.0400009155273px; color: rgb(68, 68, 68); font-family: Verdana; font-size: 12px; background-color: rgb(255, 255, 255);"><strong><span style="font-family:tahoma"><span style="font-size:12pt">Yery&uuml;z&uuml; Doktorları (YYD) din, dil, ırk ve mezhep ayrımı g&ouml;zetmeksizin d&uuml;nyanın d&ouml;rt bir yanında yaşam m&uuml;cadelesi veren insanlara yardım ulaştırmayı s&uuml;rd&uuml;r&uuml;yor. Bug&uuml;n 40 &uuml;lkede yardım bekleyen insanlara gıda ve sağlık yardımı g&ouml;t&uuml;rmeye aralıksız devam eden g&ouml;n&uuml;ll&uuml; doktorlar Suriye-Irak krizinde de t&uuml;m imk&acirc;nlarını seferber ederek b&ouml;lgedeki yardıma muhta&ccedil; insanların yaralarını sarmaya devam ediyor.</span></span></strong></div> <div style="line-height: 17.0400009155273px; color: rgb(68, 68, 68); font-family: Verdana; font-size: 12px; background-color: rgb(255, 255, 255);">&nbsp;</div>
Yeryüzü Doktorları yaraları sarmaya devam ediyor
Suriye’de beşinci yılına yaklaşan çatışmalar ve Irak’ta sivilleri tehdit eden DAEŞ terörü nedeni ile özellikle Şengal ve Kobanê’den Türkiye’ye yönelen göç dalgası birlikte Yeryüzü Doktorları bölgede mültecilere yönelik sağlık hizmetlerini arttırmıştı. Eylül ayından itibaren Şanlıurfa Suruç’ta hekim ve eczacılarıyla Sağlık Hizmeti vermeye başlayan Yeryüzü Doktorları, Suruç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO) Mart ayına kadar 8.000 Kobanê’li mülteciye sağlık hizmeti vermiş; Suruç YİBO kampında 20.000’den fazla muayene hizmeti ve ilaç desteği ücretsiz olarak yapmıştı. Yeryüzü Doktorları ayrıca kırsal alana dağılan mültecilere yönelik olarak başlattığı Mobil Sağlık Hizmetleri ile de bölgede yaygın ve ücretsiz sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.Irak’ın Şengal bölgesindeki kriz sonucu ülkemize iltica eden Ezidiler için Kasım 2014 itibariyle Şırnak Maden Kampında başlatılan birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamının genişletildiğini belirten Yeryüzü Doktorları Derneği Başkanı Dr. Kerem Kınık, Diyarbakır Fidanlık ve Batman Beşiri Kamplarında da Mayıs 2015 itibariyle çalışmaların başlatıldığını söyledi. Toplamda 7000 Ezidi misafire kesintisiz sağlık hizmeti verildiğini belirten Kınık, “Verilen hizmetlere ilave olarak Yeryüzü Doktorları Psikososyal Destek Ekibi de bölgeye giderek kamplarda görev almış ve saha araştırması yapmıştır. Bölgede psikososyal çalışmalara ne şartlarda ihtiyaç olduğunu tespit eden Psikososyal Destek Ekibi, bölgede kalıcı psikologların istihdam edilmesi için çalışmalara devam etmektedir” dedi.Dr. Kınık, terör ve savaşın getirdiği acıyı azaltmak ve yaraları sarmak amacıyla Suriye’deki acil durum bölgelerine 12 milyon dolarlık ilaç gönderdiklerini söyledi. DAEŞ terör örgütünün saldırısı sonrası Türkiye’ye sığınan Kobanê’lilere sağlık hizmeti verdiklerini belirten Dr. Kerem Kınık, sadece Ezidiler için değil, Suriye ve Irak'ın içindeki Türkmen, Arap, Kürt bölgelerine ayrım yapmaksızın hizmet götürdüklerini ve kan kaybından hayatını kaybetme riski olan onbinlerce insana kan durdurucu kitler, 20.000 ilkyardım kiti, milyonlarca su temizleme kiti ve tonlarca süt tozu sevk ettiklerini ifade etti. Yeryüzü Doktorları’nın savaş mağduru insanlara yardım eli uzatmanın yanında onlara sürdürülebilir bir yaşam imkânı da sunduğunu hatırlatan Kınık, “Suriye’deki sahra hastanelerinde ağır koşullarda çalışan hekimlere maaş desteği, hastanelere de işletme desteğine aralıksız devam ediyoruz” dedi.Avrupa Birliği’nden sağlanan fon kaynakları ile mültecilere verilen sağlık hizmetleri Diyarbakır, Şırnak ve Batman Belediyelerinin, Tabipler Odası ve Eczacılar Odası’nın destekleri ile devam ediyor. Yeryüzü Doktorları bölgede devam eden insani krizin etkilerini hafifletebilmek için sürdürdüğü Acil Sağlık, Koruyucu Sağlık ve Psikososyal Destek Hizmetlerini de artırarak sürdürüyor.
Yeryüzü Doktorları yaraları sarmaya devam ediyor haberi 04 Temmuz 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Genel kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  1965 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle