DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

BİR MİLLET ;GELENEK ,GÖRENEK VE KÜLTÜRÜYLE ANILIR... YÜZYILLARDIR DÜNYA ÜZERİNDE KENDİNE HAS

KÜLTÜRÜYLE ANILAN TÜRKİYE,  MAALESEF Kİ BİRÇOK GELENEK VE GÖRENEKLERİNDEN Bİ-TARAF EDİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

   


    TEKNOLOJİ ,,ile  MODERNİZE EDİLMİŞ BİR HAYATIN BİZE SUNDUĞU RAHATLIKLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE BİR ÇOK SEBEPTEN KÜLTÜRÜMÜZÜ BALTALAMAYA ÇALIŞAN GÜÇLER KİMLER? NEDEN DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKLIMIYOR?


    BU KONUDA '' HALK OYUNLARI EĞİTİM VE YARDIMLAŞLMA DERNEĞİ '' ADINA AÇIKLAMA YAPAN SUAT İNCE BAKIN NELER DİYOR:

  

    ''Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (28.08.2011–2011/652), Resmi Gazetede 14.09.2011 Tarih ve 28054 Sayı ile yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 

Yürürlüğe giren mevzuat doğrultusunda, tek elden yapılan Sosyal Kültürel faaliyetler Temel Eğitim, Orta Öğretim, Din Öğretimi, Hayat Boyu Öğrenme olarak kurulan genel müdürlük bünyesindeki grup başkanlıklarınca ( Spor, İzcilik, Tören ve Kutlamalar, Halk Müziği ve Halkoyunları) ayrı ayrı yapılması kanun haline getirilmiştir.

 

     Milli Eğitim Bakanlığının bu kararı; Üniversiteler de bin bir zorluklarla açılan halk oyunları ve halk müziği bölümlerinin kapatılması hazırlığı mı yapıyor? 

Bir birini takip etmesi gereken bu faaliyetleri hangi birim tarafından nasıl organize edilecek? Her seviye ve kategoride yapılacak bu yarışmalar hangi birimce koordine edilecek?  Bu alanlarda görev alan usta öğreticiler işsiz mi kalacak? Bu madde ile Okullarda Halkoyunları faaliyetleri sona mı erdirilmek isteniyor? Bu sorularımızın yanıtını verecek muatab bulmıyoruz...


   Geleneksel Türk sanatlarından biri olan halkoyunları ve halk müziğine darbi vurulmak isteniyor? Bakanlık hala bir düzenleme yapmadığından bir yıl maalesef boşa gidiyor.''


    YILLARCA HATAY'DA HALKOYUNLARI HOCALIĞI YAPMIŞ , ANTAKYA MEHTERAN TAKIMIMIZIN ÖNDERİ ayrıca benim kadim dostum sn: LEVENT YURTSEVER' de BU KONUDAN MÜSTARİP...


  ''  GÜÇLÜ VE BİRLİKTE OLAN ; BİR ÜLKEYİ, GURUBU, YADA TOPLUMU BİR ANDA YOK ETMEĞE KALKARSAN TEPKİ ALIRSIN. BUNU ZAMANA YAYARAK YAPARSAN HİÇ KİMSE FARKINA VARMAZ VARILDIĞINDADA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLUR.BU STRATEJİ UYGULANARAK TÜRK KÜLTÜRÜMÜZ OLAN HALK OYUNLARIMIZI ÖNCE BÜLÜP SONRA PARÇALAMAYI BAŞARMIŞLARDIR.

 

     HALKOYUNLAR TÜRKİYE' DE ANGARYA OLARAK GÖRÜLEN İŞLERDEN BİRİ OLMUŞTUR HALK OYUNLARI. OLSADA OLUR OLMASADA KÜLTÜR VE SOSYAL FAALİYETLER İNSANLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ YERLERDİR.İNSANLARI NE KADAR AZ BİR ARAYA GETİRİSEK O KADAR İYİ ZİHNİYETLİ , KÜLTÜRÜMÜZE SAYGISI OLMAYAN  İNSANLAR NE YAZIK BU İŞİ BAŞARDILAR. BİZ HALK OYUNLARINI VE KÜLTÜRÜMÜZÜ SEVİYORUZ, SEVMEYE DEVAM EDECEĞİZ...''  HATAY REHBERİM EKİBİ OLARAK YETKİLİLERE BİR KEZDE BİZ SESLENİYORUZ ; DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM :


   Gençlerin boş zamanlarını sosyal ve kültürel faaliyetlerle faydalı bir şekilde doldurmaya çalışacağımıza, yeni oluşumla gençler ve çocuklar bu faaliyetlerden uzaklaştırılarak kötü alışkanlıkların kucağına itmeyelim.     

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM haberi  tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür Sanat kategorisine Hatay tarafından  19030 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle
Beğendiniz mi?
Okunma
Tarih
Kategori
Şehir
Kaynak