Hatay El Sanatçıları Kermesi

 Hatay'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, ''Hatay El Sanatçıları Kermesi'' açıldı.
Hatay El Sanatçıları Kermesi
Mozaik işçiliğinden yakma resme, buğday sapı işlemeciliğinden ipek ve kilim dokumaya, semercilikten ahşap oymacılığa kadar unutulmaya yüz tutmuş birçok sanat dalıyla ilgilenen ustalara ait eserlerin sergilendiği kermesin açılışı, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin tarafından yapıldı.
     Lekesiz, kermesin açılışında yaptığı konuşmada, Hatay'ın denizinden yaylasına, kültürüne, tarihi dokusuna kadar çok sayıda turizm potansiyelini bünyesinde barındırdığını söyledi.
     Kentin, var olan zenginlikleriyle 2023 yılında Türkiye'nin beşinci turizm merkezi haline getirilmesi için çalıştıklarını ifade eden Lekesiz, bu kapsamda Hatay Turizm Master Planı hazırladıklarını kaydetti.
     Plan kapsamında yol haritası belirlediklerini vurgulayan Lekesiz, bu kapsamda kentin turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için herkesin üzerine önemli görevler düştüğünü belirtti.

     Lekesiz, turizm açısından çok önemli olan el sanatçılarının da desteklenmesi, yok olmaya, unutulmaya yüz tutmuş sanatları yaşatmayı amaçladıklarını ifade eden Lekesiz, bu amaçla son iki yıl içerisinde çok sayıda kurs açtıklarını ifade etti.
     Kültür ve Turizm Müdürü Çelenk de kültür turizmi açısından marka kent olan Hatay'ı daha fazla tanıtmak amacıyla çalıştıklarını dile getirdi.
     Konuşmaların ardından kermesi gezen Vali Lekesiz ve beraberindekiler, sanatçılardan yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
     Vali Lekesiz ile Belediye Başkanı Savaş, daha sonra Şenköy beldesi halk oyunları ekibiyle halay çekti.
     Etkinlikte katılımcılara peynirli helva ikram edildi.