HATAY'DA TEZHİP KURSU

Antakya Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Ahmet Kocaoğlu, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş sanatların yeniden canlandırılması için çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda ''Tezhip Sanatı Kursu'' açtıklarını söyledi.
HATAY'DA TEZHİP KURSU
Kocaoğlu, Geleneksel Türk Sanatları merkezinde verilen kursta amaçlarının unutulmaya yüz tutmuş olan sanatları yeniden canlandırmak ve kursiyerlere iş alanı oluşturmayı sağlamak olduğunu belirtti.
     Kursa 40 kişinin katıldığını ifade eden Kocaoğlu, ''Kursumuz 2 aydır devam ediyor. Kursiyerlerimiz 2,5 yılda haftada 2 gün olmak üzere eğitim görecekler ve kurs sonunda sertifikalarını alacaklardır. Bu tür unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızı açacağımız kurslarla devam ettirmeye çalışacağız''
 

     Kurs eğitmeni Süreyya Alper de kursiyerlere başlangıçta Tezhibin eskiz, çiçek çizimleri,renk bilgisi ve muhtelif desenlerin kopyalamasını ve daha sonra kendi kompozisyonlarını yapmayı öğretmeye çalıştıklarını kaydetti.
     Alper, 2.5 yıllık eğitimden sonra kursiyerlere 13.yüzyıldan başlayarak, 17.yüzyıl arasındaki dönemin saray nakışlarını öğretip bitirdiklerinin altını çizdi.
     Kursiyerlerin öğrendiklerini evlerinde çalışarak para kazanabileceklerini, sergiler ve atölyeler açabileceklerini ifade eden Alper,'' Tezhip Sanatı çok kolay ama öğrenilmesi de bir o kadar zor sanattır.'' dedi.
HATAY'DA TEZHİP KURSU haberi 14 Mart 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür Sanat kategorisine Hatay tarafından  33450 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle