IŞIK: HÜZNÜ SEVİNCE BOĞMAK İÇİN BURADAYIZ

Samandağ Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen temmuz festivali Tekebaşı beldesindeki coşkulu etkinliklerle kutlandı.

IŞIK: HÜZNÜ SEVİNCE BOĞMAK İÇİN BURADAYIZ

Festivalin ikinci günü gece etkinliğinde Suriyeli sanatçı Yara’nın konseri halktan yoğun ilgi gördü. Gecede Aşık Ozan Doğan’ın saz eşliğinde söylediği türkülerle halkın beğenisini topladı. Doğan kazada hayatını kaybeden Yeşilada’lı iki gencin de anısına türküler söyleyerek duygusal anlar yaşattı.

 

Programın sunumunu Gülizar Işık Çay yaparken, festivallerin vazgeçilmez ismi Farfur, skeçleriyle hem güldürdü hem de düşündürdü. Geceye renk katan diğer isimlerden bir tanesi de Tolga Kara’nın “Gururla Bakıyorum Dünyaya” adlı şiiri oldu. Hemen ardından Bengü müziğin hazırlayıp sunduğu Samandağ öğrencileri topluluğu “Yerel Ezgiler” sahnedeki yerini alarak saz eşliğinde türküler söyledi.

 

Kapanış konuşmasını Eser Işık yaptı. Işık konuşmasında, “hayatın anlamını güzelleştirmek ve hüznü sevince, acıyı mutluluğa dönüştürmek için Evvel Temmuz festivalini düzenliyoruz. Gönül isterdi ki size şiir tadında bir konuşma yapayım. Ama toprağımızı elimizden almak isteyen, yıllardır emek verip verimli hale getirdiğimiz, için de Beğdunez, Bendüra, Ihyor, Hınta, ektiğimiz toprağımıza göz diken Rüzgar Enerji Şirketlerine değinmeden geçemeyeceğim.

 

Bunlar sermayenin. Kapitalizmin barbarlığıyla geldiler. Tekebaşı’nın şanlı direnişiyle geri gittiler. Ve tekrar haykırıyorum. Ey para babası şirketler, sizin paranız varsa bizim Cevdet’imiz, Bayram’ımız, Gazi’miz, Cuma’mız, Leyla’mız var. Bu Tekebaşı halkını görmezden gelemezsiniz sizin pervaneleriniz varsa bizim de yüreğimiz vardır. Sermaye defol bu topraklar bizimdir. Dünyanın bütün iyiliklerini gözlerinde ve yüreğinde barındıran yitik ülkemizin Alevi – Arap halkı var”dedi.

 

Işık, konuşmasının sonunda festivalin düzenlenmesinde katkı sağlayan isimleri okuyarak onlara teşekkür etti.

 

Işık, “T.S.K ve Dayanışma Derneği, Samandağ Kalkındırma Derneği, Ankara Lükens Mobilya. İl Meclis Üyesi Sezgin Gümüş, Arif Baba Süt Ürünleri, Yücel Eryılmaz, Nidal Çay’a, Arkadaş Karataş’a Özcan Balıkçı’ya, Erkan Sağlamtaş’a, Tolga Kara’ya, Erman Balıkçı’ya, Hakan Güngör’e, Cumali Taş’a, Birden Birat Uysal, İnan Karataş’a, Nemci Oğul’a, Tarık Demir’e, Gülizar Işık Çay’a, Farfur’a, Raks Düğün Salonu mekan sahibi Garip Aslan’a ve emeği geçen öğretmen öğrenci herkese teşekkür ediyorum.”