İstanbul'da Hatay Günleri hazırlıkları

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın akıl almaz değerlere sahip olduğunu ve bunların iyi şekilde tanıtılması için çalıştıklarını söyledi.
İstanbul'da Hatay Günleri hazırlıkları
 Lekesiz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) tarafından Antakya Oteli'nde düzenlenen ''İstanbul'da Hatay Günleri'' öncesi hazırlık toplantısında yaptığı konuşmada, ilin içinde barındırdığı özelliklerin Türkiye'de ancak bir, iki ilde var olduğunu belirtti.
     28 Mart 1 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da bu yıl ikincisi düzenlenecek olan İstanbul'da Hatay Günleri'nin kentin tanıtımına biraz daha fayda sağlayacağının altını çizen Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Hatay akıl almaz değerlere sahip. Bizlerde bunların iyi şekilde tanıtılması için çalışıyoruz. Daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen Hatay Günleri'nde gördüğümüz eksiklikleri bir daha tekrarlamamız gerekiyor. İlin tanıtım adına yurtiçi ve dışında düzenlenen fuarlara katılarak, tanınırlığı artırmaya gayret gösteriyoruz. Hatay'da yaşayanlar bu ilin sahip olduğu değerleri unutmuş olabilir, ancak bir başka ülkenin diğer şehirlerinde yaşayanlar için bu değerler çok farklı geliyor. İşte bu değerleri doğru yerde ve zamanda anlatırsak her geçen gün ilin tanınırlığı ve ziyaretçileri artar.''
     Lekesiz, Hatay Günleri'nin ticari bir faaliyet olarak görülmemesini, orada hijyen, disiplin ve fiyat düzenine dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.
     İstanbul Hataylılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar da, İstanbul'da düzenlenecek olan etkinliğin amacının birey, kurum ve kuruluşlar olarak şehrin tanınması ve daha yüksek noktalara taşınması olduğunu belirtti.
     Kaçar, İstanbul'da Hatay'dan bahsedilmesini sağlamak, ülke genelinde kentin en üst sıralamalarda olmasını istediklerini ve bunun için topyekun çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti.
     Etkinliğin Taksim'de Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başlayacağını ardından, geniş katılımlı bir yürüyüş yapılacağını ifade eden Kaçar, Hatay'ın lezzetlerinden olan künefenin İstanbullulara ikram edeceklerini, ayrıca Antakya Medeniyetler Korusu'nun da konser vereceğini söyledi.