''KADINLARIN KÜLTÜREL GİRİŞİMCİLİKLERİ PROJESİ''

''KADINLARIN KÜLTÜREL GİRİŞİMCİLİKLERİ PROJESİ'' -HATAY VALİ YARDIMCISI DOĞAN: ''100 KADIN CAM VE SERAMİK KONUSUNDA EĞİTİLEREK İSTİHDAMA KAZANDIRILACAK''
''KADINLARIN KÜLTÜREL GİRİŞİMCİLİKLERİ PROJESİ''
Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, ''Yetişkin Kadınların Kültürel Girişimlerinin Geliştirilmesi'' projesiyle 100 kadının, cam ve seramik işlemeciliği konusunda eğitilerek istihdama kazandırılmasının sağlanacağını belirtti.
     Doğan, Halk Eğitim Merkezi'nde (HEM) düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) Hayat Boyu Öğrenme Hibe Programı çerçevesinde Antakya Halk Eğitim Merkezi'nin hazırladığı projenin kabul edildiğini ve 138 bin avro destek alındığını söyledi.
     Antakya Belediyesinin işbirliğinde yürütülecek proje kapsamında yetişkin kadınların sanat öğreneceğini ifade eden Doğan, ''Projeyle 100 kadının cam ve seramik konusunda eğitilerek istihdama kazandırılması sağlanacak. Yaklaşık 600 saatlik teorik ve pratik dersle kadınlarımız beceri kazanacak'' diye konuştu.
     İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da kentte göreve iki gün önce başladığını ve böyle bir projenin açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
     Her şeyin çok hızlı değiştiği ve geliştiği günümüzde insanların kendini sürekli yenilemesi gerektiğini vurgulayan Tulmaç, bu kapsamda ailenin en önemli unsuru olan kadınların daha da güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
     Antakya HEM Müdürü Ahmet Kocaoğlu ise projeyle amaçlarının 35-59 yaş arası kadınlar için kapsamlı bir hayat boyu öğrenme stratejisinin geliştirilmesi ve uygulanmasına katkıda bulunmak olduğunu belirtti.
     Projeye İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Paşabahçe ve mikro kredi ofisinin destekte bulunacağını ifade eden Kocaoğlu, kadınların yeni işler ve beceriler kazanmaları için eğitileceğini söyledi.
     Törene, Antakya Belediye Başkan Vekili İzzet Kakil, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in eşi Zehra Lekesiz ile sivil toplum örgütü temsilcileri ile kursiyerler katıldı.