KAZI ÇALIŞMALARINDA ASLAN HEYKELİ BULUNDU

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin Demirköprü köyü yakınlarında bulunan ve kazı çalışmaları devam eden Tell Tayinat höyüğünde, Neo Hitit dönemine ait olduğu tahmin edilen Aslan heykeli bulundu.
KAZI ÇALIŞMALARINDA ASLAN HEYKELİ BULUNDU
 Tell Tayinat Höyüğü Kazı Ekibi Başkanı Toronto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timothy Harrison, AA muhabirine yaptığı açıklamada, höyükteki kazı çalışmalarının ilk olarak 1930 yılında Şikago Üniversitesince yapıldığını, 2004 yılından itibaren de kendileri tarafından sürdürüldüğünü hatırlattı.
 
   
     Höyükteki kazının bu sezondaki bölümünün 21 Haziran Salı günü, 35 kişilik bir ekiple başlandığını ve Ağustos ayı ortalarına kadar devam edeceğini ifade eden Harrison, şöyle devam etti:
     ''Şikago Üniversitesi tarafından 1930'lu yıllarda Tell Tayinat höyüğünde yapılan kazı çalışmalarında bir tapınak ve aslan heykelleri bulunmuştu. 2009 yılında da ekibimiz tarafından yürütülen çalışmada ikinci bir tapınak daha bulundu. Bunlar şu anda Antakya Müzesi'nde sergileniyor. İkinci tapınakta yaptığımız kazı çalışmalarında ilk heykellere benzer bir aslan heykeli daha bulduk.''
 
 
     Aslan heykelinin MÖ 8.yüzyıl Neo Hitit dönemine ait olduğunu tahmin ettiklerini belirten Harrison, bu heykelin yaklaşık 2 ton ağırlığında, 1.60 santim uzunluğunda ve 1.50 santim çapında olduğunu söyledi.
     Bu arada, Tell Tayinat Höyüğü'nde bulunan aslan heykeli iş makinelerinin desteğiyle Antakya Arkeoloji Müzesi bahçesine yerleştirildi.