“LEKE”, VİCDAN FİLMLERİ YARIŞMASINDA DERECEYE GİRDİ.

Uluslararası Hrant Dink Vakfı’nın Hrant Dink'in "Sağduyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkûm edildi, şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor." cümlesinden ilham alarak düzenlediği Gelin Vicdanımızla Bakalım Uluslararası Kısa Film Projesi'nin 2009 – 2010 dönemi sonuçlandı. Antakya’da film çalışmalarını sürdüren Yönetmen Gökhan Evecen’in çektiği “Leke” adlı kısa film, jürinin ve halkın ortak oyu ile seçilen ilk 21 kısa filmin arasına girmeyi başardı.

“LEKE”, VİCDAN FİLMLERİ YARIŞMASINDA DERECEYE GİRDİ.

Vicdan Filmleri projesine dâhil olan jüri üyelerinden Costa Gavras, Georges Moustaki, Harutyun Khachatryan, İbrahim Betil, Lale Mansur, Nebahat Akkoç, Rakel Dink, Rela Mazali, Serge Avedikian, Serra Yılmaz, Vaughan Pilikian ve Yıldırım Türker’in oylamaları sonucunda ilk 21 film seçildi. Bu filmler ve aldıkları puanlar, profesyonel bir ekip ve yönetmen tarafından değerlendirilecek, uygun görülen şekilde kurgulanacak ve uluslararası film festivallerine önerilecek.

 

            Gökhan Evecen geçen sene “Yokuş” adlı kısa filmi çekmiş, işlediği konu yönüyle yoğun ilgi gören film, Siirt Barosu 1. Ulusal Kısa Film Festivali’nde birincilik ödülünü almıştı. Ardından Ermenistan’da düzenlenen 2. Türk Kısa Film Festivali’nde finale kalmayı başarmıştı.

 

            Vicdan Filmleri’nde seçilen ‘Leke’; “Vicdan en rahat yastıktır.” sözünden hareketle başımızı her gece yastığa koyarken çalışan vicdan mekanizmasını ve kirlenmesini ele almaktadır. Vicdanın evrimini insanın üç önemli yaş konağı olan çocukluk – gençlik – yaşlılık dönemlerindeki yansımasını anlatıyor. Deneysel yöntemle çekilen kısa film sessiz ve tek plandan oluşuyor. Refika Evecen, Ümran Büyükaşık ve Selay Evecen’in oynadığı filmin senaryosunu Orhan Miçooğulları yazdı.

 

Vicdanla ilgili çekilen kısa filmler  www.vicdanfilmleri.org adresinden izlenebilir