MEDENİYETLER KOROSU NA 26 GÖNÜLLÜ DAHA ALINDI

FARKLI MESLEK GRUPLARINA VE DİNİ İNANÇLARA MENSUP 120 KİŞİDEN OLUŞAN MEDENİYETLER KOROSU'NA YAPILAN SEÇİMLE 13'Ü KADIN 26 GÖNÜLLÜ DAHA ALINDI -YURT İÇİNDEN VE DIŞINDAN YOĞUN DAVET ALAN KORO, SANATÇI SAYISINI ARTIRARAK AYNI ANDA İKİ FARKLI YERDE KONSER VEREBİLMEYİ HEDEFLİYOR -ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU DERNEĞİ BAŞKANI ÖZFIRAT: ''ULUSLARARASI ÜNE KAVUŞAN KOROMUZA GİREBİLMEK İÇİN BÜYÜK TALEP VAR''
MEDENİYETLER KOROSU NA 26 GÖNÜLLÜ DAHA ALINDI
- Üç semavi dinin temsilcilerinden oluşan, Arapça, Türkçe, İbranice, İtalyanca ilahi ve şarkılar söyleyerek tüm dünyaya, barış, dostluk ve hoşgörü mesajları veren 120 kişilik Antakya Medeniyetler Korosu kadrosunu genişleterek aynı anda farklı yerlerde konser programı yapmayı hedefliyor.
     Antakya Medeniyetler Korosu Derneği Başkanı Yılmaz Özfırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında kurulan korolarının, verdiği mesaj, seslendirdiği ilahi ve şarkılarla artık ününün sınırları aştığını söyledi.
     Müzisyenler de dahil 120 kişiden oluşan korolarını daha da büyütmek için çalışma yaptıklarını ifade eden Özfırat, bu amaçla sesine güvenen yaklaşık 150 kişiyi dinleyip aralarından seçim yaparak 26 kişiyi koroya dahil etmeye karar verdiklerini ifade etti.
     Koroya müzikle profesyonel olarak ilgilenen kişileri kabul etmediklerini vurgulayan Özfırat, ''Amacımız müzikle amatör olarak ilgilenen farklı dini inanç ve meslek gruplarından kişileri bünyemize katabilmek. Gönüllü eleman alımlarında özellikle adayların ses rengine ve Antakyalı olmasına dikkat ediyoruz. Profesyonel olan adaylara teşekkür edip geri yolluyoruz'' dedi.

     
     -AYNI ANDA İKİ AYRI YERDE KONSER VEREBİLECEKLER-
    
     Koroya katılmak isteyenlerin arasında her mezhep ve meslekten insan bulunduğunu belirten Özfırat şöyle konuştu:
     ''Gönüllülük esasıyla 2007 yılında kurulan koromuzda manifaturacıdan terziye, imama ve rahibe kadar hemen hemen her meslek grubu ve dini inançtan sanatçımız var. Bu gönüllülerimizle birlikte Türkiye'nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinde konserler verdik. Koromuzun ünü bir anda sınırları aştı. Artık çok sayıda il ve ülkeden konser vermemiz için teklifler gelmeye başladı. Bu taleplere cevap vermekte zorlanıyoruz. Bu kapsamda aynı anda iki farklı yerde konser verebilmek ve daha fazla kişiye kentimizdeki barış ve hoşgörü ortamını göstermek adına büyüme kararı aldık. Uluslararası üne kavuşan koromuza girebilmek için büyük talep var. Koromuza, Antakya'da yaşayan vatandaşlarımızdan sesine güvenenler başvuruda bulundular. 150 kişinin içinden en uygun olanları seçtik. Ses ve müzik kulağına bakarak büyük bir özenle seçimlerimizi yaptık.''
     Yapılan elemeler sonrası, manav, ev hanımı, imam, öğretmen, hemşire gibi farklı meslek gruplarından 13'ü kadın toplam 26 kişiyi Antakya Medeniyetler Korosu bünyesine kattıklarını vurgulayan Özfırat, yeni alınan gönüllü elemanların koronun bünyesindeki 5 müzik öğretmeni eşliğinde haftanın iki günü çalışacağını ve sahneye çıkmaya hazır hale getirileceğini söyledi.
    

     -DÜNYANIN EN UZUN KATEDRALİNDE KONSER-
    
     Yurt içinde ve yurt dışında yoğun konser programlarının başlayacağını belirterek ''İzmir'deki Hatay Günleri programından sonra Manisa'da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç onuruna konser vereceğiz. Nisan ayında ise yurt dışı konserlerimiz başlıyor. Nisan ayının ilk haftası 'Osmanlı-Hollanda İş Hukuku'nun 400'üncü yıl dönümü' nedeniyle Hollanda'nın Utrecht kentinden konser daveti aldık. Bu konsere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılması bekleniyor. Yine Hollanda'nın başkenti Rotterdam'da bu oluşumun nasıl bir araya geldiğiyle ilgili bir eğitim seminerine katılacağız. Nisanın son haftasında da Almanya'nın Ulm kentinde bulunan dünyanın en uzun katedrali olan Ulm Munster Kilisesi'nde konser vermek üzere bu ülkeye gideceğiz'' diye konuştu.
     Özfırat, Avrupa Birliği Parlamentosu üyeleri için Belçika'da, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne seçilmesi nedeniyle New York'ta, Almanya, Atina ve Viyana ile Türkiye'nin değişik illerinde konserler verdiklerini belirterek, çıktıkları konserlerden ücret almak yerine, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye alınmasını istediklerini sözlerine ekledi.