MÜZELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Antakya Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Faruk Kılınç, son yıllarda Avrupa'da yaşanan ekonomik krizler nedeniyle tarihi eser kaçakçılığında önemli düşüşlerin yaşandığını söyledi.

MÜZELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ
   Kılınç, Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Müze Eğitim Salonu'nda düzenlenen ''Tarihi eser kaçakçılığının engellenmesinde Jandarma - Müze - Vatandaş işbirliğinin Önemi'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, tarihi eser kaçaklığının önlenmesinde jandarma, emniyet ve müze elemanlarının yoğun bir çalışma yürüttüklerini ancak en önemlisinin bu konuda vatandaşın bilinçlenmesi olduğunu belirtti.
     Hatay'ın taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları bakımından zengin bir yere sahip olduğunu ifade eden Kılınç, şöyle devam etti:
 

     ''Hatay'da 320 höyük ve 50'ye yakın tescilli sit alanı mevcuttur. Bunların hepsine bir bekçi koymamız teknik olarak mümkün değil. Eserlerin korunmasında güvenlik güçlerinden çok vatandaşa büyük görev düşüyor. Vatandaşın bunlara sahip çıkmasını, eski eserlerin toplumun tapusu olduğunu öğretmeliyiz. İnsanlarımız maalesef tarihi eser kaçakçıları tarafından kandırılarak, vatandaşa eğer bir eser bulursanız haber vermeyin. Elinizden alırlar. Arsanıza evlerinize el koyarlar gibi bir düşünceye sevk etmeye çalışıyorlar. Bunların tamamı gerçeği yansıtmıyor. Devletimiz vatandaş tarafından bulunan eserlerin müzeye bildirilmesi halinde değerinin yüzde yüzünü kendilerine veriyor. Tarihi olmayan ülkeler tarihi parayla satın almak istiyor. Son yıllarda Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle tarihi eserlerimizin yurt dışına kaçırılmasında önemli düşüşler yaşandı''
     Kılınç, tarihi eser kaçakçılarına verilecek cezaların daha da ağırlaştırılması gerektiğini kaydetti