Türkmen Ressamların Fırçasından Hatay sergisi

Hatay'ın güzelliklerini tuvallerine yansıtan Türkmen ressamların, ''Türkmen Ressamların Fırçasından Hatay'' adlı sergisi açıldı.
Türkmen Ressamların Fırçasından Hatay sergisi
 ''Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye'' projesi kapsamında, geçen yıl kente ziyaret eden Türkmenistanlı dört ressamın tuvale yansıttığı 48 Hatay resminin yer aldığı ''Türkmen Ressamların Fırçasından Hatay'' adlı serginin açılışı, eski Antakya Belediyesi Sergi Salonunda yapıldı.
     Açılışa katılan Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, yaptığı konuşmada, insani gelişmişlik denilen kültür sanat faaliyetlerinin yoğunlaşmasının bir toplumun derinliğini ve özünü oluşturduğunu, bu tür etkinliklerin ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına önem arz ettiğini söyledi.
     Türkmenistanlı ressamların kenti ziyaretlerinde, başta sevgi ve hoşgörü medeniyeti olmak üzere kentin tüm değerlerini fotoğrafladıklarını vurgulayan Lekesiz, serginin Hatay'a yeni değerler katacağını ifade etti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Türkmen ressamların, sanatın evrensel diliyle kentin zenginliklerini harmanladığını ve kentin ruhuna uygun şekilde resmettiklerini bildirerek, çalışmadan dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti.
     İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çakar Çelenk de dört Türkmen ressamın 48 eserinin yer aldığı serginin 2 gün süresince sanatseverlerin beğenisine sunulacağını kaydetti.
     Konuşmaların ardından Vali Lekesiz ile Belediye Başkanı Savaş, ressamlarla beraber serginin açılışını yaptı.
     Açılışa İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Müftü Mustafa Sinanoğlu, farklı dinlerin temsilcileri ile bazı kurum müdürleri ve sanatseverler katıldı.