AK PARTİ HATAY MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK:CADDE SOKAK VE MEYDAN İSİMLERİ DE DEĞİŞTİRİLMELİ

TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, ''darbeciler izinin kalkması için kamudakilerle cadde, sokak ve meydan isimlerinin değiştirilmesi gerektiğini'' bildirdi.
AK PARTİ HATAY MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK:CADDE SOKAK VE MEYDAN İSİMLERİ DE DEĞİŞTİRİLMELİ
Öztürk, yazılı açıklamasında, gerçek hayatta ve masal kahramanlarında artık darbeler ve darbecilerin olmaması gerektiğini kaydetti.
     Kalkınmak, iş ve aş sorununu çözmek için ülkenin barış ve istikrara ihtiyacı bulunduğuna dikkati çeken Öztürk, şöyle devam etti:
     ''Demokratik açılımla insan hak ve özgürlükleri konusunda önemli ilerlemeler yaşandı. Darbecilerin izinin kalmaması için kamudakilerle cadde, sokak ve meydan isimleri de değiştirilmeli. Günümüzde hala meydan, cadde, sokak, okul, sağlık kuruluşları gibi yerlerde darbecilerin isimlerinin olması manidardır.
     İnsan hak ve özgürlüğünü hiçe sayan, darbeleri ve darbeci teşebbüsleri özendiren ve destekleyen bu kalıntılar, hukukun üstünlüğü ve parlamenter demokrasi konusunda önemli çalışmaları başlatan bu ülkeye yakışmamaktadır. Kamu, darbeleri ve darbeci teşebbüsleri olumlu olarak yansıtan, hatırlatan yazılardan, adlandırılmalardan, görüntülerden ve figürlerden arındırılmalıdır.
     Meydan, cadde, sokak, okul, sağlık kuruluşları gibi yerlere parlamenter demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, barış ve özgürlükten yana mücadele vermiş, çalışmış insanların isimleri verilmelidir.''