DEVLET BAKANI ÇAĞLAYAN HATAY'DA

ÇAĞLAYAN: ''8 YIL ÖNCE HÜKÜMETİN 100 TL GELİRİNİN 78 TL'SİNİ FAİZ OLARAK ÖDÜYORDUK. BUGÜN 26 TL ÖDÜYORUZ'' -''YURT DIŞINDA İTİBARIMIZ ARTTI. ARABULUCU OLMAMIZ İÇİN BİZE ÜLKELER MÜRACAAT EDİYOR. BUNDAN BÜYÜK ZENGİNLİK OLUR MU?''
DEVLET BAKANI ÇAĞLAYAN HATAY'DA
 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 8 yıl önce hükümetin 100 TL gelirinin 78 TL'sinin faize gittiğini, bugün ise 26 TL faiz ödendiğini söyledi.
     Çağlayan, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek, partililerle sohbet etti. Çağlayan, kendisinin eski sanayici olduğunu, 3,5 yıldır AK Parti hükümetinde görev yaptığını, hükümetin son 20-30 yılda yapılan hizmetleri 8 yıla sığdırdığını söyledi.
     Enflasyonun düştüğünü, ihracatın, milli gelirin ve refah düzeyinin artığını belirten Çağlayan, şöyle konuştu:
     ''Geçmiş hükümetler IMF'den bir milyon dolar alabilmek için kapılarında nöbet tutarlardı. 8 yıl önce hükümetin 100 TL gelirinin 78 TL'sini faiz olarak ödüyorduk. Bugün 26 TL ödüyoruz. Yurt dışında itibarımız arttı. Arabulucu olmamız için bize ülkeler müracaat ediyor. Bundan büyük zenginlik olur mu? Milli gelirimiz, ihracatımız 4 kat arttı, bölünmüş yollar otobanlar 2 kat arttı. 13 bin 500 kilometre otoban yaptık, her ilde havaalanı olmaya başladı, hızlı trenler devreye girdi. Bunlar eskiden hayaldi.'' .
     Çağlayan, sağlıkta, eğitimde her alanda reformlar yaptıklarını vurgulayarak, '' Ben memur çocuğuydum ve 5 kardeşim vardı. Başarılı bir öğrenciydim. Asla yeni kitap alma şansım olmadı. Ya büyük ağabeylerden, ya da ikinci el kitap alırdım. Geçen yıl hükümetimiz 1 milyar 200 milyon ücretsiz kitap dağıttı. 350 bin yeni derslik yapıldı'' dedi.
     ABD'nin ve birçok Avrupa ülkesinin küresel krizden etkilendiğini, Türkiye'nin ise krizi rahat geçirdiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     ''Çin'den sonra ekonomisi iyi olan ve en fazla büyüyen ülke Türkiye olduğu. İktidar olduğumuzda 24 milyar dolar borç bulunurken, bunun 18 milyar dolarını ödedik. Şu anda 6 milyar dolar kaldı. İsterlerse bunu da hemen ödeyebiliriz. Şu anda 80 milyar dolar rezervimiz var. Yabancı yatırımlar için Türkiye yıldızı parlayan ülke oldu. Bu nedenle, 12 Haziran'da yapılacak seçimlerde vatandaşların yine AK Parti'ye oy vereceğini ve birinci parti yapacaklarını biliyoruz.''
     Ziyarete, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve partililer katıldı.