ERGİN PARTİSİNİN İSKENDERUN TEŞKİLATINCA DÜZENLENEN İFTAR YEMEĞİNDE KONUŞMA YAPTI

ADALET BAKANI ERGİN: ''VATANDAŞIMIN HUZURUNU SAĞLAMAK İÇİN, ONUN GÜVENLİĞİNİ TEMİN ETMEK İÇİN VARIM DİYEN, BİR DEVLET ANLAYIŞINI İKAME ETMEYE ÇALIŞIYORUZ, BU PAKETTE TEMEL FELSEFE BUDUR''
ERGİN PARTİSİNİN İSKENDERUN TEŞKİLATINCA DÜZENLENEN İFTAR YEMEĞİNDE KONUŞMA YAPTI
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Vatandaşımın huzurunu sağlamak için, onun güvenliğini temin etmek için varım diyen bir devlet anlayışını ikame etmeye çalışıyoruz. Bu pakette temel felsefe budur'' dedi.
     Ergin, partisinin Hatay'ın İskenderun ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, 12 Eylül tarihinde yapılacak referandumda neyin oylanacağıyla ilgili bilgi verdi.
     Geçmişte cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili düzenlemeye hayır diyenlerin bugün de anayasa değişiklik paketine karşı çıktığını ifade eden Ergin, paketin içeriğine iyi bakılması gerektiğini söyledi.
     Türkiye'nin son 8 yılda tüm dünyada yaşanan global krizlere, savaşlara, çatışmalara rağmen büyümesini sürdürdüğünü vurgulayan Ergin, şöyle devam etti:
     ''Bu bir tesadüf değil. Bunlar, izlenen ekonomik, sosyal ve siyasi politikaların sonucunda gerçekleşti. Ülkemizin 24,5 milyar dolar olan IMF borçları 6,5 milyar dolara geriledi. Türkiye dünyada en büyük 17'nci, Avrupa'da da 6'ncı ekonomi haline geldi.
     Gelişen dünya şartlarında son derece acımasız, yoğun rekabet var. Bu ortamda rekabet edebilmek ancak gelişmeleri yakından takip etmekle mümkün. Artık dünya büyük bir köy haline geldi. Herkesin bir alternatifi var, hem ucuza, hem kaliteli, hem de sürekliliği olan üretimler yapmak, dünyadaki pazarları, üretim sektörünü, ham maddeyi, pazarı, hep bir arada kontrol etmek zorundayız. Türkiye'nin yakalamış olduğu, istikrarı, ekonomik dengeleri, koruyup, daha da güçlendirmek hepimizin menfaatinedir.''
     Rekabette geriye düşmemek için reformlara hız verilmesi gerektiğinin altını çizen Ergin, bu kapsamda hazırlanan anayasa değişikliği paketinin önemli olduğunu söyledi.
     Referandumunda siyasi partilerin oylanmayacağını hatırlatan Ergin, paketin içerisinde, bireyin hukukunu koruyan ve geliştiren düzenlemelerin yer aldığını kaydetti.
     Demokrasisi gelişmiş ülkelerde, devlet organizasyonun vatandaş için var olduğunu ifade eden Ergin, şunları kaydetti:
     ''Otoriter idarelerde, hukuk alt yapısı yeterince gelişmemiş ülkelerde ise birey devlet için vardır.Vatandaşımın huzurunu sağlamak için, onun güvenliğini temin etmek için varım diyen bir devlet anlayışını ikame etmeye çalışıyoruz. Bu pakette temel felsefe budur. Pakette, devlet dediğimiz organizasyon, bu ülkede yaşayan 73 milyon vatandaşın her birinin huzurunu, hukukunu korumak, güvenliğini sağlamak, düşünce özgürlüğünü, yaşama özgürlüğünü sağlamak için var olan bir aygıttır.''
     Ergin, paketin içeriğinde, hiçbir sivil vatandaşın barış zamanında askeri mahkemelerin önlerine çıkartılamayacağına dair güvence de bulunduğunu belirtti.
     Yemeğe, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AK Parti belde belediye başkanları, iş adamları ve davetliler katıldı.