AÇKD BAŞKANI ASKER ÇERNOBİL FACİASINI UNUTMADIK

 Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Selda Asker, facianın 25. yılında Çernobili unutmadıklarını söyledi.
AÇKD BAŞKANI ASKER ÇERNOBİL FACİASINI UNUTMADIK
Asker, Antakya Asri Mezarlığı önünde yönetim kurulu üyeleriyle yaptığı açıklamada, insan yaşamını tehdit eden, tehlikeye atan nükleer santralleri istemediklerini belirtti.
     Nükleer santralle mezarlığın eş anlam taşıdığını, bu nedenle mezarlığı önünde açıklama yapmayı uygun bulduklarını ifade eden Asker, şöyle devam etti:
     ''25 yıl önce Çernobil nükleer reaktörün patlamasıyla, ilk anda 30 kişi hayatını kaybetmiş ve radyoaktif bulut çok geniş bir coğrafyaya yayılmış, bölge boşaltılarak hayalet şehirler oluşmuştu. Trakya ve Karadeniz kıyılarında doğal radyasyon düzeylerinde yükselmeler gözlendi. Sakat doğumlar Ukrayna'da yüzde 230, Beyaz Rusya'da yüzde 180 arttı. Halen bir milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 3,5 milyon insan Ukrayna'da radyasyonla kirlenmiş topraklarda doğmakta ve yaşamaktadır.
    
   
     Bölgelerdeki radyasyona bağlı hastalık oranı diğer bölgelerden yüzde 30, sakat kalma oranı 6 kat fazladır. Çernobil'den etkilenen 380 bin kadar çocukta genetik değişikliklere rastlandı. 400 bin insan zorunlu göç ettirildi.''
     Geçtiğimiz ay içerisinde Japonya'da meydana gelen depremin ardından Fukuşima nükleer santralinin yarattığı tehlikenin henüz geçmediğini, Çernobil'den daha fazla radyasyonun açığa çıktığını belirten Asker, Türkiye'de nükleer santral kurulmasını istemediklerini kaydetti.