BERAAT KANDİLİ HEM AF HEM DE İLAHİ RAHMETE KAVUŞMA VESİLESİ

Hatay İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Ramazan'ın müjdecisi olan Beraat Kandili'nin hem af hem de ilahi rahmete kavuşma vesilesi olduğunu belirtti.
BERAAT KANDİLİ HEM AF HEM DE İLAHİ RAHMETE KAVUŞMA VESİLESİ
  Sinanoğlu, Beraat Kandili nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, kandillerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının en yoğun şekilde yaşandığı bir fırsat gecesi olduğunu kaydetti.
     Beraat kelimesinin günahtan, suçtan, borçtan kurtulma anlamına geldiğini ifade eden Sinanoğlu, açıklamasında şunlara yer verdi:
 
 
     ''Beraat bütün bir senenin manevi kirini, pasını, lekesini atıp Allah'ın sonsuz af ve mağfiretine ulaşmaktır. Beraat kandili, hem af hem de ilahi rahmete kavuşma vesilesidir. Bu gecede kırgınlıklara son verilir, gönüller alınır, fakir fukara hatırlanır. Bu geceyi fırsat bilerek Allah'a bol bol dua ve niyazda bulunalım. Bir sene içinde işlediğimiz amellerin vicdan muhasebesini yapalım. Dargınlarımız varsa barışalım. Ana babamızın gönlünü alalım. Bu gecenin bereketinden, ihsanından bizleri uzaklaştıran şirk, içki, kumar, zina, kin, nefret, kibir, gurur, akrabayla ilgiyi kesme, ana babaya karşı gelme gibi kötülüklerden sakınalım. Şehitlerimizi, gazilerimizi yad edelim. Büyüklerimizi, hasta ve yaşlılarımızı ziyaret edelim. İman ve irademizi, sabır ve metanetimizi muhafaza ederek felaket ve musibetlerden koruması dileğiyle dua ve niyazda bulunalım''