DENİZ KAPLUMBAĞALARI İÇİN İLK YARDIM MERKEZİ KURULDU

 -MKÜ VETERİNER FAKÜLTESİNDE KURULAN DENİZ KAPLUMBAĞALARI İLK YARDIM TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ SAYESİNDE NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA OLAN YARALI DENİZ KAPLUMBAĞALARI SAĞLIĞINA KAVUŞTURULUYOR -MERKEZDE TEDAVİ GÖREN İLK KAPLUMBAĞAYA HAVUZDA YÜZME EGZERSİZLERİ YAPTIRILIYOR
DENİZ KAPLUMBAĞALARI İÇİN İLK YARDIM MERKEZİ KURULDU
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi'nde kurulan Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım Tedavi Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi Caretta Caretta ile Chlelonia Mydas gibi nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kaplumbağaları tedavi edecek.
     Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım Tedavi Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Enes Altuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdeniz sahillerinin deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama ve beslenme alanı olduğunu söyledi.
     Hatay'ın Samandağ ilçesi sahiline her yıl Caretta Caretta ile Chlelonia Mydas türü çok sayıda deniz kaplumbağasının gelerek 70 ile 200 arasında yumurta bıraktığını ifade eden Altuğ, ancak bunların balıkçıların oltalarıyla ya da vatandaşlar bilinçsiz hareketleri nedeniyle yaralandığını, bir kısmının ise öldüğünü belirtti.
     Fakültelerine yaralı olarak getirilen deniz kaplumbağalarını yaşama döndürmek için uzun uğraşlar verdiklerini vurgulayan Altuğ, yaptıkları bu kurtarma çalışmalarının ekim ayında merkezlerinin açılmasıyla daha kurumsal hale geldiğini kaydetti.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'in desteği ve çabasıyla kurulan merkezde deniz kaplumbağaları için üç adet havuz bulunduğunu belirten Altuğ, şöyle devam etti:
     ''Merkezimizin amacı, uluslararası ve ulusal sözleşmelerle koruma altına alınan Hatay kumsallarındaki deniz kaplumbağalarından yaralı olanları ilk yardımla cerrahi müdahalesini ve tedavisini yaparak kurtarmayı amaçlıyoruz. Ayrıca bu işi yürüten yurt içi ve dışındaki üniversiteler başta olmak üzere diğer kurum ve derneklerle işbirliği yapacağız. Merkez sayesinde daha önce yaptığımız kurtarma ve tedavi işini daha profesyonel bir şekilde yaparak bölgemizdekilerin yanı sıra diğer illerden gelen vakalara da bakacağız. Bu sayede deniz kaplumbağalarıyla ilgili etkili ve düzenli bir çalışma yürüteceğiz, bu canlıları koruyarak neslinin devamını sağlayacağız.''
     Altuğ, merkezlerinde tedavisini gerçekleştirdikleri deniz kaplumbağalarına, doğal yaşam alanına bırakılmasını çabuklaştırmak amacıyla egzersiz de yaptıracaklarını belirtti.
     Deniz kaplumbağalarının kentin turizmine de büyük katkısı bulunduğunu ve bu nedenle neslinin devamının çok önemli olduğunu ifade eden Altuğ, merkezlerinde kaplumbağa tedavisinin yanı sıra vatandaşları bilinçlendirici eğitim çalışmaları da yapacaklarını kaydetti.
    
     -MERKEZİN İLK HASTASI-
    
     Altuğ, şu an merkezlerinde Erzin sahilinde bulunan ve kafatasında kırık olduğu tespit edilen Caretta Caretta türü bir deniz kaplumbağasının tedavisini yaptıklarını söyledi.
     Boynundan deri parçası alarak kafatasına operasyon gerçekleştirdiklerinin ifade eden Altuğ, ''Caretta Caretta'nın sağlık durumu çok iyi. Ancak dalma güçlüğü çekiyor. Bir kaç ay içerisinde merkezimizdeki havuzda Caretta Caretta'ya her gün egzersiz yaptıracağız. Ayrıca havaların ısınmasıyla birlikte de denize götürüp egzersizlere deam edeceğiz. Bu sayede merkezimizin ilk hastasını tedavi ederek doğal yaşam alanına bırakacağız'' diye konuştu.