DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Başkanı Tacettin İnandı, sigara bırakma polikliniklerinin henüz yeterli yaygınlıkta olmadığını belirtti.
DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ
İnandı, ''9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü'' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 2005 yılında yürürlüğe giren Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesiyle tütünle mücadele çalışmaların hız kazandığını kaydetti.
     Dünya Sağlık Örgütü tarafından 9 Şubat tarihinin ''Dünya Sigarayı Bırakma Günü'' olarak kabul edildiğini hatırlatan İnandı, bunun sigarasız yaşamın başlangıcı olabileceğini bildirdi.
     Türkiye'de, 4207 sayılı ''Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'' ile birlikte kamuya açık kapalı alanlarda sigara içiminin yasaklandığını ifade eden İnandı, bu uygulamanın başarıyla sürdüğünü belirtti.
     Sigara bırakma merkezlerinin sayıca artırılmasının, tedavi olanaklarıyla ilgili hizmetlerin önemli gelişmeler olduğunu vurgulayan İnandı, ancak sigara bırakma polikliniklerinin henüz yeterli yaygınlıkta bulunmadığını kaydetti.
     Sigarayı bırakan bireyde, ilk 24 saat içinde kan basıncında ve akciğer fonksiyonlarında düzelmediğini, 48 saat sonra tat, koku alma duyuları keskinleşmeye başladığını, 2 ile 12 hafta içerisinde kan dolaşımında düzelme olduğunu ifade eden İnandı, bu konuda yardım almak isteyenlerin ALO 171 numaralı telefonu araması tavsiyesinde bulundu.