HATAY DA BİR İLK

Antakya’ da meme kanseri nedeniyle göğüslerinden birini kaybeden Güldane Gözel isim hastaya, Özel Antakya Akademi Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet DUYMAZ tarafından karın dokusundan yeni bir meme yapıldı.

HATAY DA BİR İLK

Hatay'da ilk kez yaptıkları başarılı bir operasyonla, meme kanseri nedeniyle bir göğsünü kaybeden hastaya, kendi karın dokularından yeni göğüs yapıldı. Op. Dr. Ahmet DUYMAZ, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu ve her 9 kadından birinin iyi ya da kötü huylu meme kitlesi sebebiyle ameliyat olmak durumunda kaldığını söyledi. Meme kanseri tanısı ile travma yaşayan kadın hastaların, tedavi sürecinde göğüslerinin alınması ile birlikte ikinci bir travma ile karşılaştıklarını belirten Op. Dr. DUYMAZ, bu nedenle hastalarda bu kez psikolojik rahatsızlıkların baş gösterdiğini anlattı. Memenin alınması gereken durumlarda kadınların kendilerini eksik veya çirkin hissettiğini dile getiren Op. Dr.Ahmet DUYMAZ, şöyle dedi:"İlk defa Hatay'da bu uygulamayı gerçekleştirdik. Uygulanan yöntemle, hastanın karın alt bölgesinde bulunan dokuları kullanarak, 'micro cerrahi' operasyonuyla meme bölgesine yerleştirdik. Bu hastamıza, hastanın kendi dokusunu kullanarak yani flep cerrahisi ile meme oluşturduk. Bunun için karın bölgesinden doku transferi yaptık. Aynı zamanda estetik olarak karın germe ameliyatı da aynı anda gerçekleştirilmiş oluyor.’’
Kanser tedavisinin önemli bölümünü tamamlayan kadınların gerekli tetkik ve incelemeler ardından uygulama için hastaneye geldiğini dile getiren Dr. Duymaz, operasyon gerçekleştirilecek kadınlar için aranan tek şartın hastanın genel sağlık durumu ve uyumu olduğunu kaydetti. Bu yöntemi duyarak bilgi almak isteyen hastalara ayrıntılı bilgi verdiklerini belirten Op. Dr. Ahmet DUYMAZ, şöyle devam etti:
"Yöntemin Hatay'da da yapılabildiğini anlattıktan sonra hastamıza işlem öncesi psikolojik destek sağladık. Hastamıza yaklaşık 5 saat süren bir cerrahi operasyon ile meme yerleştirdik. Uygulama sonrası hastamız 7 gün boyunca gözetim altında kaldı. Bu uygulama kanser tedavisine herhangi bir etkisi olmadığı gibi hastanın yeni göğsüne kavuşmasının verdiği psikolojik moralle de tedaviye yardımcı oluyor. Uzuv eksikliğini hisseden kadınlar, depresif olarak sıkıntı çekiyor. Göğsünü kaybeden sağlıklı kadınlar, 'meme rekonstrüksiyonu' yöntemiyle yeni göğüs yaptırabilirler."
Hasta Güldane Gözel ise, 7 yıl önce, kanser nedeniyle sağ memesini kaybettiğini belirterek, "Yapılan meme ile vücudum eski haline geldi. Ameliyat sonrası hiçbir ağrı çekmedim.
Özel Antakya Akademi Hastanesi’ndeki tedavim süresince doktorum bana moral verdi. Aldığım ilaçlar sayesinde çok kısa sürede iyileştim. Ameliyat sonrası hiçbir problem yaşamadan mutlu bir şekilde hastaneden taburcu oldum, tüm ilgi ve özverili çalışmalarından dolayı Özel Antakya Akademi Hastanesi yönetimine, çalışanlarına ve doktorum Op. Dr. Ahmet DUYMAZ’ a çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.


HATAY DA BİR İLK haberi 16 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  14780 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle