''HATAY, GAZİANTEP, VİZE MUAFİYETİ UYGULANAN SURİYE FIRSATINI İYİ DEĞERLENDİRMELİ''

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Hatay'ın, Gaziantep ile yarışır duruma geldiğini, her iki kentin, vize muafiyeti uygulanan Suriye fırsatını iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti. 
''HATAY, GAZİANTEP, VİZE MUAFİYETİ UYGULANAN SURİYE FIRSATINI İYİ DEĞERLENDİRMELİ''
Boğa, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Remzi Akgün ile bir panele katılmak için geldikleri Hatay'da, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret ettiler.
     Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, gittikleri illerde mutlaka valileri ziyaret ederek kentin dinamikleri hakkında bilgi aldıklarını belirterek, bu ziyarette Hatay'ın özellikle sanayi, ticaret ve turizmde önemli atılımlar yaptığını gördüklerini bildirdi.
     Boğa, ''Hatay, sanayi, tarım ve turizmle son yıllarda patlama yapan bir kentimiz. Hatay, Gaziantep ile yarışır duruma geldi. Her iki kent vize muafiyeti uygulanan Suriye fırsatını iyi değerlendirmeli. Gaziantep, 2009 yılında krize rağmen dünyada büyüyen 8'nci kent olarak bizleri gururlandırdı. Ama bakıyoruz, Antakya da bundan çok geri kalmıyor. Özellikle vize sorunu çözümlenince Antakya'da önemli bir hareketlilik başladı. Bakanlık olarak girişimci kentlere gerekli katkı ve desteği sürdüreceğiz'' dedi.
     Vali Lekesiz ise tüm daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla kentin dinamiklerini ön plana çıkardıklarını, bunu en iyi şekilde değerlendireceklerini belirtti.
     ''Yol haritasını belirledik. Turizm, tarım ve sanayiye dayalı ticaretle hızlı kalkınacağız'' diyen Lekesiz, 20-30 yıl sonra hangi sektörlerin nelere ihtiyacı olacağını, ne kadar üretim olacağını saptadıklarını kaydetti.
     Vali Lekesiz , geçen yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, Türkiye'de birçok sektörde yüzde 8 azalma yaşanırken, Hatay'da yüzde 9 artış olduğunu kaydetti.
     Vali Lekesiz, ziyaret sırasında Müsteşar Boğa'ya, 3 semavi dini simgeleyen anı tabağı armağan etti.