Hatay'da böbrek nakli bilgilendirme toplantısı.

 Hatay'da Universal Hastaneler Grubu ve Özel Antakya Akademi Hastanesi işbirliği ile düzenlenen konferansta kronik Böbrek hastaları ve sağlık çalışanları 'Böbrek Nakli' konusunda bilinçlendirildi.
Hatay'da böbrek nakli bilgilendirme toplantısı.
 Universal Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi ve Böbrek Nakli Uzmanı Op.Dr. Can Varılsuha, Antakya Akademi Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her tarafına giderek hasta bilgilendirmesi yaptıklarını ve çeşitli organizasyonlarla toplumda organ bağışı konusundaki bilinçlenmeyi arttırmayı hedeflediklerini belirtti.
     Varılsuha, Türkiye'de yaklaşık 70 bin civarında böbrek hastası olduğunu ve her yıl bunlara 6 bin hasta daha eklendiğini kaydetti.
     Türkiye'de böbrek nakli konusunda yeteri kadar bilinç sahibi olunmadığının altını çizen Varılsuha, şöyle devam etti:
     ''Diyalize giren böbrek hastaları, kendilerine böbrek nakli yapıldığında, daha sağlıklı ve uzun yaşıyor. Diyaliz hayat kurtaran ancak vücudu yoran bir yöntemdir. Türkiye'de canlı verici ve kişilerin ölümünden sonra yapılacak olan organ bağışı konusunda istenilen düzeyde değil. Türkiye'deki 60 bin hastadan sadece üçte biri organ nakli yaptırabiliyor. Bizler özellikle beyin ölümü gerçekleşen kişilerden ve kadavralardan organ nakli yapılmasını istiyoruz.''
     Varılsuha, sağlıklı bir kişinin 4'ncü dereceden bir yakınına böbreğini verebileceğini ve bu durumun sağlıklı insanın hayatında her hangi bir sorunun oluşturmayacağını söyledi.
     Avrupa'da ve ABD'de kadavra ve canlı vericilerin sayısının yüzde 50 olduğunu vurgulayan Varılsuha, ''Sağlıklı bir insan tek böbrekle hayatını sürdürebilir. Ölümden sonra organların toprak olmasından bir insan hayatını kurtarmasını istiyoruz'' dedi.
     Özel Antakya Akademi Hastanesi Baş Hekimi Op.Dr. İbrahim Yaman da, hastanelerinde organ nakli merkezi kurmak istediklerini ve bunun için Sağlık Bakanlığı'na başvurduklarını kaydetti.
     Konferansta, Universal Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi ve Böbrek Nakli Uzmanı Op. Dr. Volkan Turunç ve Antakya Akademi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Züheyr Günal da kronik böbrek yetmezliği konularında bilgi verdiler.