HATAY'DA ''EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR'' PROJESİ

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nurittin Bebek, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kadınların istihdama oranının yüzde 59, Türkiye'de bu oranın yüzde 24.3 seviyesinde olduğunu belirtti.
HATAY'DA ''EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR'' PROJESİ
  Bebek, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından yürütülecek olan Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında ''Ekmeğini ipekten çıkar'' projesinin Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kadınların iş gücü piyasasına katılımının artırılması gerektiğini söyledi.
     Kadınların istihdama katılmasıyla ev içerisindeki söz hakkının olacağını, yaşam kalitesinin yükseltilerek kendilerine olan güvenlerinin artacağını ifade eden Bebek, ''Türkiye'de kadınların istihdam katılım oranı çok düşük. Avrupa Birliği ülkelerinde kadınların istihdama katılım oranı yüzde 59 iken Türkiye'de bu oran yüzde 24.3 seviyesinde kalıyor. Bunu arttırmak için el birliğiyle çalışmalıyız. Bu kapsamda mesleki eğitime ağırlık verip kadınların çalışmasının önündeki engelleri kaldırmalıyız'' diye konuştu.
     Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Hatice Soydan Sarcan da, Mustafa Kemal Üniversitesi İskenderun Meslek Yüksekokulu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği ile Mesleki Eğitim Merkezi'nin ortak olduğu proje kapsamında 18-45 yaş arası 8'i engelli 60 kadına ipek konusunda eğitim vereceklerini kaydetti.
     Projeye 391 bin 600 Avro hibe aldıklarını vurgulayan Sarcan, kadınlara 12 ay boyunca ipek konusunda eğitim vereceklerini söyledi.
     Sarcan, amaçlarının kadınların girişimcilik ruhunu geliştirerek iş gücü piyasasına katılımını sağlamak olduğunu belirtti.
     Toplantıda Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Füsun Terzioğlu, ''Toplumsal Cinsiyet Rolünün Kadın İstihdamına Etkisi'' konusunda katılımcılara bilgi verdi.