HATAY'DA ''ERKENCİ HAVUÇ'' ÜRETİCİYİ SEVİNDİRDİ

KIRIKHAN İLÇESİNDE, SOFRALIK OLARAK ÜRETİMİ YAPILAN HAVUCUN BU YIL BİR AY ERKEN HASAT EDİLMEYE BAŞLANMASI YÖRE EKONOMİSİNİ CANLANDIRDI
HATAY'DA ''ERKENCİ HAVUÇ'' ÜRETİCİYİ SEVİNDİRDİ
Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, sofralık olarak üretimi yapılan havucun bu yıl bir ay erken hasat edilmeye başlanması üreticiyi sevindirmesinin yanı sıra yöre ekonomisini de canlandırdı.
     Havuç ihracatçısı Süleyman Donat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl Aralık ayında toplanmaya başlayan havucun bu yıl Kasım ortalarında toplanmaya başlandığını, bu konuda diğer üretici bölgelere oranla şanslı olduklarını söyledi.
     Kırıkhan'da havuç üretiminin 8-9 ay sürdüğünü, diğer bölgelerde ve Avrupa'da hava koşullarından dolayı 5-6 ay ile sınırlı kaldığına dikkati çeken Donat, ''Erkencilikte tohumluğun yanı sıra hava koşulları da etkili oldu. Bu yıl sıcaklıklar havuçtan kaliteli ürün ve bol rekolte elde edilmesini sağladı'' dedi.
     Türkiye'de genelinde birçok ilin meyvesi ya da sebzesiyle ün yaptığını anımsatan Donat, Kırıkhan'ın da havuçta marka olma yolunda ilerlediğine dikkati çekerek, şunları söyledi:
     ''Türkiye'de sofralık 'nantes' cinsi havuç, en çok Ankara Beypazarı, Konya Çumra ile Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde yetişir. Ankara Beypazarı'nın ihracatı yok. Sadece iç piyasaya havuç veriyor. Yurtdışına ise Konya ile Kırıkhan gönderiyor. Son yıllarda rengi, aroması, sertliği ve tadıyla Kırıkhan havucu aranan havuç oldu. Geçtiğimiz yıllara göre havucun da bir ay önce yetişmesi, rakiplere oranla bizi avantajlı duruma getirdi.''
     Donat, ilçede, 15 bin dönüm araziye ekilen havuçtan 90 bin ton rekolte beklediklerini belirterek, ''Rekoltenin yüzde 40'u içpiyasaya, yüzde 60'sı ise Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan, Kuzey Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi ülkelere gönderiyoruz. Kendimize ait 3 bin dönüm havuç yetişen arazimiz var. Diğer üreticilerden de topladığımız havuçları standartlara uygun olarak paketleyerek yurtdışına gönderiyoruz. Geçen yıl 1,5 milyon dolar, bu yıl ise 2 milyon dolar ihracat gerçekleştireceğiz.''
     Donat, ''Türkiye'nin Avrupa'da Hollanda ve Polonya'dan sonra havuçta üçüncü ihracatçı ülke olduğunu'' belirterek, ''Üretim aşamasında ve sonrasında asla kimyasal kullanmıyoruz. Üretimin her aşamasını bilimsel yapıyoruz. Yağmurlama sulama sistemi kullanıyoruz. Bu nedenle havuçta Azerbaycan'ın yüzde 90'ı, Romanya'nın yüzde 80'ine hakimiz. Tanıtım, ambalaj ve pazarlama konusunda eksiğimizi gidermemiz halinde Avrupa'da söz sahibi tek ülke oluruz. İkinci ürün olarak elde ettiğimiz havuçta marka yaratarak ilçenin adını duyurmayı hedefliyoruz'' dedi.
    
     -''5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYORUZ''-
    
     Günde 80 ton havuç işleme, paketleme tesisine sahip olduklarını, ilçede bu kapsamda 5 tesisin bulunduğuna dikkati çeken Donat, ''Havucun üretim aşamasında, hasadı, temizliği ve paketlemesinde 5 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. İşçilerden büyük bölümü Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa'dan gelerek ailece çalışıyorlar. Bir aile günde 150-200 TL kazanıyor'' dedi.
     Avrupa'da üreticilerin daha çok desteklendiğini, bu nedenle rekabet şanslarının ortadan kaldırıldığını ifade eden Donat, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın narenciye ile zeytinyağına teşvik verdiğini, havuca da aynı uygulamayı yapmaları halinde ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacaklarını kaydetti.
     Donat, bölge çiftçisinin buğday, pamuk ve diğer ürünlerden daha çok kazandıran havuç üretime her geçen yıl daha fazla ağırlık verdiklerini sözlerine ekledi.