İSKENDERUN DENİZ MÜZESİ, SANATSAL ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

İskenderun ilçesindeki Deniz Müzesi'nin sosyal, kültürel ve bilimsel amaçlı etkinliklere de ev sahipliği yapabileceği bildirildi. 
İSKENDERUN DENİZ MÜZESİ, SANATSAL ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
İskenderun Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, müzedeki salon, fuaye ve sergi mekanlarının, sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel gibi faaliyetler için uygun görülen kamu ve özel kuruluşlarla, gerçek ve tüzel kişilere belirlenen ücret karşılığı tahsis edileceği belirtildi.
     Müracaatların İskenderun Deniz ve Kültür Sitesi Müdürlüğüne yapılabileceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     ''Birinci sınıf askeri müze statüsünde olan İskenderun Deniz Müzesi ve Kültür Sitesi Müdürlüğüne mevcut salon, fuaye, sergi mekanları gibi alanlar uygun görülen kamu ve özel kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilere belirlenen ücret çizelgesine göre kültürel, sanatsal, bilimsel faaliyetler ve uygun görülecek diğer faaliyetler için kısa süreli olmak kaydıyla ücret karşılığı tahsis edilmektedir.''
     Açıklamada sergi, müzayede ve kermes icra edilebilecek Hikmet Onat Sanat Galerisi'nin günlüğü 25 TL'den bilimsel faaliyetler amaçlı panel, toplantı ve seminer salonun ise günlüğü 100 TL'den kiralanabileceğinin de ifade edildi.
     Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı İskenderun Deniz Müzesi ve Kültür Sitesi, yaklaşık 2,5 yıl önce dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Metin Ataç'ın da katıldığı törenle hizmete açılmıştı. Müzede 6 sergi salonu, sanat galerisi, kütüphane ve sinevizyon odası yer alırken, İstanbul ve Çanakkale Deniz Müzelerinden getirilen 210 eser bulunuyor. Müzeyi ziyarete gelenlere, buraya yerleştirilen dürbünle körfez ve çevresini izleyebilme imkanı da sunuluyor.