JAPONLAR, ''KAĞIT KEBABI'' YAPTI

BELGESEL ÇEKİM YAPAN 15 KİŞİLİK EKİP, HATAY'DA YÖRESEL KAĞIT KEBABI YAPMAYI ÖĞRENDİ
JAPONLAR, ''KAĞIT KEBABI'' YAPTI
 Belgesel çekimi için Japonya'dan Türkiye'ye gelen ekip, Hatay'da kağıt kebabı yaptı.
     Japonya'da yayın yapan Commercial TV'den Hatay'ın tarihi ve turistik yerleriyle ilgili belgesel çekmek için gelen 15 kişilik ekip, Hatay Arkeoloji Müzesi ile St. Pierre Mağara Kilisesi'nde çekim yaptı.
     Hatay'ın zengin mutfağına da büyük ilgi gösteren ve kentteki yöresel yemeklerinin yapımı sürecini görüntüleyen ekip üyeleri, yöresel kağıt kebabı yapmayı öğrendi.
     Çekim ekibinde yer alan Japonların ünlü top modellerinden Reiko Takagaki, farklı dinlerin bir arada barış ve huzur içerisinde yaşadığı Hatay'ın çok özel bir yer olduğunu söyledi.
     Kentin, tarihi yerlerinin yanı sıra yemeklerini de çok beğendiklerini dile getiren Takagaki, ''kağıt kebabı'' yapmayı öğrendiklerini belirtti.
     Evinde de bu yemeği deneyeceğini belirten Takagaki, herkesin mutlaka Hatay'a gelerek hem tarihi turistik yerlerini gezmesini hem de yemeklerinden tatmasını istedi.
     İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı dinlere ev sahipliği yapan ve ''hoşgörü kenti'' olarak adlandırılan Hatay'ın turistlerin ilgisini çektiğini söyledi.
     Konukların kentin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin yemekleri, tatlıları ve mezeleriyle ünlü Hatay mutfağını çok beğendiğini ifade eden Çelenk, ''Japonya'dan gelen ekip, Hatay Arkeoloji Müzesi ile Hz. İsa'ya inananlara ilk kez Hristiyan adı verilen St. Pierre Mağara Kilisesi'nde çekim yaptı. Ekip üyeleri, kıymayla çok sayıda baharatın karıştırıldığı yöresel kağıt kebabı yapmayı da öğrendi.''
     Ekibin, Hatay yemeklerini çok beğendiğini vurgulayan Çelenk, kentin bu anlamda büyük bir zenginliğe sahip olduğunu kaydetti.