MEME KANSERİNDE ERKEN TANI

Meme kanserinin erken tanı konulduğu zaman en kolay iyileşen ve tedavi edilen (%100) kanser türü olduğunun altını çizen Op. Dr. Zeynep Yılmaz, erken tanı için yaş aralıklarına göre takip edilmesi gereken planı da paylaştı.

MEME KANSERİNDE ERKEN TANI

Meme kanserinin uyarıcı belirtilerini; kitle, anormal büyüme, bir memede sarkma, meme cildinde buruşukluk, meme ucunda çökme, meme ucunda kanlı akıntı, cilt renginde değişiklik, lenf bezlerinde büyüme, kolda anormal şişme, meme ucunda ya da derisinde kaşıntı, pullanma, kızarıklık olarak ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz, risk faktörlerini ise şöyle sıraladı: 

·         Eğer bir kadının birinci dereceden bir akrabasında meme kanseri varsa riski 2 kat artar.

·         İlk adet yaşının 11’den küçük olması, menopoz  yaşının  55’den  büyük olması, ilk  doğumun   40 yaş üstünde  yapılması ve emzirme  süresi  2  yıldan  az olması gibi hormonal etkiler de risk faktörünü artırır.
·         Fazla kilo, yaş, yüksek dozda radyasyona maruz kalma, 8-10 yıldan fazla süreli hormon tedavisi ve geçirilmiş selim meme hastalıkları.
Meme kanserinin erken tanısı için neler yapılabilir? 

Meme kanserinin erken tanı konulduğu zaman en kolay iyileşen ve tedavi edilen (%100) kanser türü olduğunun altını çizen Op. Dr. Zeynep Yılmaz, erken tanı için yaş aralıklarına göre takip edilmesi gereken planı da paylaştı. 

20-39 yaş arası:

·         Aylık meme muayenesi ( Kendi Kendine Meme Muayenesi )

·         Her üç yılda bir meme muayenesi ( Eğitimli Sağlık Personeli tarafından yapılmalı )

40-49 yaş arası:

·         Aylık meme muayenesi (Kendi Kendine Meme  Muayenesi )

·         Yıllık meme muayenesi ( Eğitimli Sağlık Personeli tarafından yapılmalı )

·         40 yaşından başlayarak iki ya da her yıl bir kez mamografi

50 yaş üzeri:

·         Aylık meme muayenesi (Kendi Kendine Meme  Muayenesi )

·         Yıllık meme muayenesi ( Eğitimli Sağlık Personeli tarafından yapılmalı )

·         Her yıl bir kez mamografi

SAĞLIĞINIZ PARMAĞINIZIN UCUNDA 

Kendi kendine meme muayenesinin; menstruasyon gören (20 yaş üzeri) kadınlarda aylık olarak memelerin yumuşak hissedildiği menstrüasyonun başlangıcından sonraki 5-7 günde, menstruasyonu olmayan kadınlarda (gebelik, laktasyon, menapoz gibi) ise her ayın belirli bir gününde yapılmasını öneren Op. Dr. Zeynep Yılmaz, “eğer elinize kitle geldiyse de hemen korkmayın, iyi huylu olma ihtimalinin yüzde 90’lar üzerinde olduğunu bilin” uyarısını yapıyor.  

Kadınların kendi vücudunun sorumluluğunu alması, kendi meme yapısını tanıması ve çeşitli değişiklikleri fark edebilmesi için kendi kendine meme muayenesinin önemine dikkat çeken  Op. Dr. Zeynep Yılmaz, “Kendi kendine muayene yapan kadın oranı oldukça düşüktür. Oysaki kolaydır, herkes tarafından uygulanabilir, maliyeti yoktur, herhangi bir malzeme ya da bir sağlık kuruluşuna gitmeyi gerektirmez” diyor.  

·         Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni kanser olgusu ortaya çıkıyor. Dünyadaki ölümlerin yaklaşık yüzde 12’sinin nedeni kanser. Kanserden yıllık ölüm sayısı 6 milyon civarı. Üstelik bu sayının 20 yıl içinde 10 milyonu bulması bekleniyor.

·         Günümüzde ABD’de 7 kadından Avrupa’da ise 10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Her 11 dakikada 1 kadın meme kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.  Her 3 dakikada bir kadına yeni meme kanseri tanısı konuyor.

·         Türkiye’de ise her yıl 30 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor.  Türkiye’deki bütün kadın
 kanserlerinin yüzde 32.8’ini meme kanseri oluşturuyor.

 

MEME KANSERİNDE ERKEN TANI haberi 24 Ekim 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  13790 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle