Projesi için evini arabasını tarlasını sattı sponsor arıyor

-Hatay'ın Dörtyol ilçesinin Payas beldesinde yaşayan, ''Dalga Salıncağından Elektrik Üretme Projesi'' için evini, arabasını ve tarlasını satan Cevdet Başkal, patent aldığı projesini hayata geçirmek için sponsor bulmaya çalışıyor -Başkal: ''Bu projeyle ülkemizde elektrik ihtiyacının önemli bölümünü karşılayabiliriz''
Projesi için evini arabasını tarlasını sattı sponsor arıyor
 Cevdet Başkal (53), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıldır dalga salıncağından elektrik üretimiyle ilgili çalışma yaptığını belirterek, uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan çalışmasını 3 yıl önce ''Dalga Salıncağından Elektrik Üretme Projesi'' adıyla Türk Patent Enstitüsüne sunduğunu söyledi.
     Projesine kısa süre önce patent verildiğini ifade eden Başkal, projeyi hazırladığı 20 yıllık sürede evini, arabasını ve tarlasını sattığını belirtti.
     Başkal, ''Projem Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandığı için çok mutluyum. Bunca yıllık emeğim boşa gitmedi ve enstitüden 20 yıl süresince geçerliliği olan patentimi aldım'' dedi.
     Projeyle ilgili bilgi veren Başkal, şunları kaydetti:
     ''Dalga salıncağıyla hareketli sulardan elektrik enerjisi üretilebilecek. Hareketli sulardan olan deniz, göl ve akarsular, enerji ortaya çıkaran ve akıllı kullanıldığında ihtiyaç duyulan elektriği üreten sulardır. Bu sulardaki dalgalardan da istendiği kadar elektrik üretmek mümkün. Hazırladığım sistem, kırık, orta ve yüksek dalgalarda çalışıyor. Sistemin altyapısı hazır. Bu proje geliştirilir ve kullanılırsa üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde elektrik ihtiyacının önemli bölümünü karşılayabiliriz.''
     Başkal, projesini hayata geçirmek için sponsor aradığını sözlerine ekledi.