TADAD KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, hedeflerinin 2012 yılı itibariyle talasemi hastası çift taşıyıcıları kontrol ederek yeni hasta çocuk doğumunu engellemek olduğunu belirtti.
TADAD KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
  Kerkez, Antakya Belediyesi Toplantı Salonu'nda yapılan etkinlikte yaptığı konuşmada, kentte tespit edilen taşıtıcı sayısının bin 889 olduğunu söyledi.
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) kaynak yaratılan ''Hemoglabinopati Hastalarına Eğitim Verilmesi'' projesi kapsamında taşıcı aileleri evlerinde ziyaret ettiklerini ifade eden Kerkez, hastalık hakkında taşıyıcı çiftleri bilgilendirerek yeni hasta çocukların doğumuna engel olmayı hedeflediklerini kaydetti.

     Thalassemi Dayanışma Derneği (TADAD) Genel Başkanı Opr. Dr. Duru Malyalı da Türkiye'de ilk kez 1991 yılında herhangi bir kanun yokken TADAD Hatay Şubesi ve Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile evlilik öncesi zorunlu talasemi tanı testlerinin yapılmasına başlandığını, 1994 yılında İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile yasallaştırıldığını ve bunun tüm ülkeye örnek olduğunu belirtti.
     
     Toplum eğitimi ve evlilik öncesi zorunlu tarama testlerinin yapılmasıyla talasemi hastalığının önlenebileceğini ifade eden Malyalı, Hatay'ın bu yönde başlattığı çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi.
     TADAD Hatay Şube Başkanı Burhan Kerimoğlu ise derneğin amacının taşıyıcı aileler, çocuklar ve hekimleri bir araya getirerek, sorunlarının çözümü konusunda onlara yardımcı olup doğru tedavi yöntemleri sunmak olduğunu kaydetti.

     Düzenledikleri sosyal faaliyetle hastaların yanında olduklarını gösterdiklerini belirten Kerimoğlu, bu kapsamda hastalığa dikkati çekmeye çalıştıklarını söyledi.
     Toplantıda, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vefik Arıca, 'Ülkemizde ve Hatay ilindeki talasemi hastalığı ve talasemili çocuk doğumlarının önlenmesi'' konulu konferans verdi.
     Konuşmaların ardından derneğe ve hastalığa karşı yürüttüğü çalışmalardan dolayı Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in eşi Zehra Lekesiz'e TADAD Genel Başkanı Malyalı ve Hatay Şube Başkanı Kerimoğlu tarafından plaket verildi.